avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate eudora

Activitate eudora

Am primit Hotararea de validare in martie 2006 iar prima transa din suma am primit-o in decembrie 2006. Pana acum in august 2008 n-am primit transa a doua. Eu cred ca ar fi trebuit platita pana cel mai tarziu dec.2007, este corect? Va rog sa-mi spuneti ce cai de atac am impotriva ANRP pt.a-i determina sa-mi plateasca sumele ce mi se cuvin. Multumesc!
*** Am reusit sa vorbesc acum la telefon cu un angajat al ANRP care mi-a comunicat ca deocamdata Ministerul Finantelor nu a alocat bani pt.despagubiri in acest an, ministerul avand alte prioritati in acest an. Se pare ca la putere e ste tot dispretul fata de lege si fata de cetatean!!!
Răspuns la discuția Cai de atac la sentinta de divort
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri! Am insistat sa primesc un raspuns clar de la dumneavoastra pentru ca "dragutul" de fost sot al meu, de care nu de bine am divortat, m-a amenintat ca ma va sicana ani de zile, purtandu-ma prin tribunale cu apeluri si recursuri pentru ca am indraznit sa divortez de el. Inca o data, MULTUMESC!
Răspuns la discuția Cai de atac la sentinta de divort
Romy a scris:

Perimarea inseamna punerea partilor in situatia anterioara formularii cererii, adica inaintea formularii apelului. Mai precis ramane valabila sentinta data de instanta de fond.
In ceea ce priveste partajul, perimarea apelului la divort nu impienteaza cu nimic aciunea de partajare a bunurilor:P


Asta inseamna ca fostul meu sot poate sa formuleze din nou apel impotriva hotararii din feb.2005 a instantei de fond? Sau nu mai poate exercita aceasta sau alta cale de atac? Multumesc pt.raspuns!
Buna ziua!
In feb.2005 am obtinut sentinta de divort de la judecatorie. Sotul meu a facut apel la tribunal dar nu ne-am prezentat nici el nici eu. Dupa doua termene la care nu ne-am prezentat am fost anuntati ca actiunea a fost trecuta in suspendare. In nov.2007 am fost iar citati pt.apelul facut de sotul meu in feb.2005. Eu am trimis la tribunal scrisoare prin care rugam sa se judece apelul in lipsa partilor. Solutia data de instanta a fost ca apelul este perimat. Va rog mult sa-mi spuneti daca fostul meu sot mai poate exercita vreo cale de atac si ce trebuie sa fac eu pentru a putea sa ma consider divortata de el. Mentionez ca nu am pretentii pentru un eventual partaj si nu avem copii.