avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 289 soluții astăzi
Forum Activitate Mămică de profesie

Activitate Mămică de profesie

Bună ziua.Aș avea nevoie de niște informații dacă mă puteți ajuta. Problema ar fi următoarea.Sunt angajată la o firmă din august 2019, am lucrat până în 30 Mai anul curent, și din 31 Mai, ne-a anunțat că se închide firma, urmând ca din 1 iunie să nu mai deschidem (magazin alimentar).. Erau două persoane care se ocupau de firmă, unul dintre ei ne-a spus că o să se redeschidă din iunie... ba cu data de 7,ba 15, ba săptămâna asta, dar nu știm nimic concret, nimeni nu ne spune nimic... Ne spunea la un moment dat, că ne va trimite în șomaj, și ne va prelua când redeschide, însă nu am primit nici un act cu care ne-am putea depune actele pentru șomaj, și e deja data de 22. Salariul pentru luna Mai nu l-am primit, mie mi-au rămas zile de concediu de odihna de pe anul 2020 (17 zile) și din 2021 (16 zile) iar de pe anul acesta nu am luat nici o zi (până în acest moment).Nici nu s-au plătit acele zile, nici de concediu nu am beneficiat.Oare ce anume ar trebui să fac. Iar șomajul bănuiesc că nu se mai poate face cu data de 1 Iunie, deja e târziu, nu-i așa?(dacă cumva bunăvoiesc să ne de-a hârtiile pentru a depune dosarul de șomaj).. Mulțumesc frumos pentru un eventual răspuns!
Răspuns la discuția Stimulentul de inserție
Mulțumesc frumos pentru răspuns... Tocmai am depus actele pentru oprirea indemnizației, și dosarul pentru stimulent... Voiam să întreb, dacă în perioada stimulentului, schimb locul de muncă, trebuie iar să merg cu contractul de muncă la Ajpis? pentru a anunța că am schimbat locul de muncă? Și am înțeles bine,tot așa nu trebuie să fie lipsă/întrerupere nici măcar o zi?! Mulțumesc frumos
Bună ziua, aș avea o întrebare și o nelămurire... în data de 17 August,am început noul loc de muncă, semnat cu data de 17, m-am întors la muncă mai repede cu puțin peste 60 de zile, (trebuia să mă întorc doar pe 30 august)pentru a beneficia de stimulentul de inserție, pentru copil până la vârsta de 3 ani... Întrebările mele sunt: În câte zile trebuie să merg să anunț la Ajpis că am început munca... mi-au spus că în 5 zile(Dar fiind vineri prima zi...oare sâmbăta și duminica intră în calculul celor 5 zile) și trebuie până marți 21 August să ajung la ei cu noul contract??? A doua întrebare...la primărie în câte zile se depune dosarul pentru stimulent??? Iar a treia întrebare... dacă ceva nu e ok la actualul loc de muncă, și aș vrea la un moment dat să schimb locul de muncă,oare cât trebuie să stau aici(în actualul loc) ținând cont că nu vreau să pierd stimulentul... Mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri...