avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate katiac

Activitate katiac

Buna ziua
Va rog cu niste sfaturi si raspunsuri
Strabunicul meu a murit acum vreo 15 ani.El avea 2 copii pe bunica si inca un baiat(unchi de-al meu de-al 2lea).Bunica are 2 fete ..pe mama si matusa.Baiatul strabunicului (unchiul meu) ,a fost casatorit si a adoptat o fata care ii poarta numele in acte.Bunica mai traieste dar e foarte batrana..unchiul a murit intre timp.
De cand a murit strabunicul, matusa mea dea 2a(sotia lui unchiul meu) a tot refuzat sa faca imparteala cu bunica pe acele case si acele terenuri ca ea vroia tot, sa lase la fata ei adoptiva.
In toti astia 15 ani bunica a platit ea impozitul pe terenurile si casele strabunicului.
Timpul a trecut si fata adoptiva matusii mele dea 2a vrea sa vanda jumatatea care i se cuvine in vedere unei alte investitii imobiliare.
Dupa cum am zis ,bunica mea are 2 fete ..pe mama si matusa ...Toate 3 au cazut de acord ca averea bunicii mele sa ramana la matusa mea...iar jumatatea averii ce revine de la strabunic sa ramana la maicamea.
Acum in cateva zile maicamea si fata adoptiva for merge la un notar.

Problema e ca matusa a 2a e departe de localitate,matusa cealalta(sora lu mama) e in Germania , si bunica e foarte batrana si destul de bolnavioara.
Intrebari :
Mama are nevoie de imputernicirea bunicii sa faca actele de succesiune?
E nevoie sa fie si bunica prezenta acolo cand se face succesiunea?
E nevoie sa fie si matusa de-a 2a acolo sau e deajunsa prezenta fiicei adoptive?
Mama poate sa treaca jumatatea aceea pe numele ei( bunica asta vrea )?
Salutare , ai rezolvat problema ?