avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate vmihacea

Activitate vmihacea

Intrebarea am pus-o intrucit in cazul de fata exista un expert judiciar desemnat de instanta care foloseste stampila de expert cu insemnele Ministerului Justitiei si deasemenea expertul parte isi foloseste stampila de expert tehnic judiciar cu insemnele Ministerului Justitiei Acesta din urma participa la expertiza impreuna cu experrtul judiciar desemnat de instanta si face raport de expertiza opinie separata dar si obiectiuni la raportul de expertiza facind propuneri pentru noi obiective ...si toate fara sa-si faca propriile masuratori si pe masuratorile expertului judiciar.
Instanta nu are nici o reactie chear adopta propunerile expertului parte ,....,pentru ca are stampila...deci avem o situatie inedita a unui proces de granituire cu doi experti ..Cazul nu este o aberatie si va pot trimite in particular detalii...
Buna ziua,
Am si eu o interbare in legatura cu desfasurarea unei expertize topo. Va rog sa-mi spuneti daca un expert consiler parte poate sa utilizeze stampila sa de expert judiciar in cazul in care este doar expert consiier parte?
Va multumesc
Răspuns la discuția Acces utilitati
Aliniatul (4) le anuleaza pe celelalte trei aliniate din art 621 Cod Civil sau lasa la discretia judecatorului sa hotarasca ce trece si ce nu trece?!
Va multumesc pentru raspuns dar constat ca totul este foarte vag si neclar : exemplu;,,-art. 34
(1) Neefectuarea expertizei tehnice datorită unor cauze imputabile sau efectuarea acesteia cu nerespectarea dispoziţiilor legale atrage, după caz, răspunderea disciplinară, administrativă, civilă sau penală a expertului tehnic judiciar ori a expertului tehnic extrajudiciar vinovat..''.. Intreb care sunt cauzele imputabile si care sunt dispozitiile legale care o data incalcate pot sa atraga sanctionarea expertului ?
Buna ziua,
As vrea sa pun o intrebare in legatura cu modul in care o expertiza judiciara cadastru -topografie se desfasoara : -Care sint normele tehnice pe care un expert judiciar cadastru-topografie ar trebui sa le respecte la efectuarea masuratorilor si daca exista un normativ aprobat de Ministerul Justitiei sau un set de norme tehnice aprobate de accelasi for tutelar pe care expertul judiciar ar trebui sa le respecte? Ex;la stabilirea reperelor,descrierea acestora,instrumente utilizate ,toleranta masuratorilor,etc.
Pun aceasta intrebare intrucit am constat o mare diferenta intre modurile in care domnii experti se raporteaza la ,,normele lor,, si care difera de la unul la altul iar raportul rezultat nu reflecta starea de fapt .
Ex : un expert spune in raportul sau ca ,,in conformitate cu legea cadastrului se iau in considerare reperele pe care partile le indica
-un alt expert refuza sa ia in considerare reperele indicate cu toate ca acestea corespund cu actele de proprietate si afirma in cazul unei imprejmuiri ca nu poate sa ia in considerare decit stilpii de capat existenti care corespund schitei cadastrale nu si conturul imprejmuirii unde stilpii au fost scosi si imprejmuirea deplasata…
Multumesc anticipat pentru raspuns .
Va rog sa-mi spuneti ce obligatii si responsabilitati are un expert consilier parte intr-un proces civil
Va multumesc
Se poare transforma un drum de servitute in drum (comercial) pentru camioane de mare tonaj (drumul avind o latime de 3m si o lungime de 70m )?
Buna ziua ,
Va rog sa-mi spuneti daca
- H.G.R. 525/1996 pentru aprobarea Regulamentului General de Urbanism
este in vigoare sau a suferit modificari..Multumesc anticipat
Buna ziua,
In cit timp de la constarea faptei (tulburare de posesie) pot face plangere?
Cum procedez pentru a obliga o persoana care mi-a folosit o suprafata de teren si mi-a distrus o imptejmuire sa-mi plateasca daune ..?