avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate vrlmtr

Activitate vrlmtr

Va multumesc frumos in primul rand pentru raspunsuri.

Vreau sa va explic de ce am luat in calcul toate cele trei variante.

1. Vanzarea (cesionarea) - pentru a incerca sa realizez profit dar nu stiu daca prezinta interes pentru cineva in afara de escroci de meserie si ce valoare are. Binenteles ca daca exista riscul de a aparea complicatii ulterioare ma lipsesc de orice eventual avantaj financiar l-as putea avea din vanzarea firmei.

2. Suspendarea - pentru ca incepand de anul acesta activitatea poate continua, cu taxe mai mici, pe PFA. Dar exista sanse, reduse intr-adevar, ca pe viitor sa fie mai avantajos sa revin la SRL.

3. Radierea - solutia sigura care ma lasa descoperit in cazul in care apar alte schimbari legislative care ar face mai avantajoasa din punct de vedere al taxelor activitatea pe un SRL.
Buna ziua.
Sunt asociat unic intr-un SRL infiintat in 2008. Firma a avut activitate pana in prezent, nu are datorii nu este platitoare de tva, este incadrata ca microintreprindere cu 1 salariat si a fost creditata de-a lungul timpului.
A venit momentul despartirii si intrebarea este daca am sanse sa o vand prin cesiune astfel incat eu sa nu am nicio problema pe viitor. O problema pe care o intrevad este contractul de comodat pe perioada nedeterminata dar banuiesc ca se poate rezilia dupa cesiune. Ar trebui sa fiu atent la alte detalii?
A doua varianta ar fi suspendarea dar daca implica alte costuri de genul continuarea colaborarii cu contabilul si imposibiitatea rezilierii contractului cu firma de salubritate as zice pas.
Ultima varianta ar fi dizolvarea si radierea despre care am citit ca se realizeaza in 2 etape dar as fi curios sa stiu ce costuri implica?
Multumesc pentru rabdare si orice sfat este binevenit.