avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters50370

Activitate ContSters50370

Răspuns la discuția admitere inm 2010
Cei care ati dat anii trecuti, puteti sa ne povestiti in ce consta testatrea psihologica? Ce fel de teste sunt, cum decurge interviul? THX.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Nu mai povesteste nimeni nimic despre interviu? Cum a fost, ce-a fost greu, ce-a fost usor...
Răspuns la discuția admitere inm 2010
alexiamaria a scris:

multumesc pentru urari si pentru gandurile frumoase
interviul a durat aprox 30 de minute.
citatul, suna cam asa ... ce faci in timpul liber iti defineste caracterul .... ceva de genul asta, f scurt
problema de etica: sunt judecator si sunt invitata la o dezbatere pe teme legislative la o firma de avocatura si apoi si intr-o excursie platita de firma. cum procedez
cel putin la problema de etica au incercat sa ma incurce, sa vada daca sunt influentabila sau daca imi sustin punctul de vedere initial. eu cel putin asa am perceput.

multumim, alexiamaria
felicitari si mult succes in continuare!

daca mai intra pe forum cineva care a dat interviul, sa ne spuna si noua cum a fost, eu intru de abia maine si am mari emotii
Răspuns la discuția admitere inm 2010
alexiamaria,
a durat mult interviul, ai simtit ca incearca sa te incurce? poti sa ne spui care a fost problema de etica si textul de comentat? multumim mult pentru detalii
camicris a scris:

dupa ce am mai citit eu asa vreo 50 de pagini din penalul special mi-am dat seama ca #-o:hammer:
Acum inca o problema;
"faptuitorul, dupa ce patrunde prin efractie, escaladare sau prin folosirea fara drept a unei chei adevarate sau a unei chei mincinoase, comite talharia."
Care este incadrarea?

Eu zic concurs intre violare de domiciliu si talharie, la care as adauga si infr de distrugere(in cz efractiei)
Dar, de care concurs ideal sau real?

Imi vine sa urluuuuuuuuuuX-(


este un RIL 31/2007
1. Fapta de patrundere, in orice mod, intr-o locuinta sau dependinte ale acesteia, urmata de savarsirea unei talharii constituie un concurs real intre infractiunea de violare de domiciliu prevazuta de art. 192 din Codul penal si infractiunea de talharie prevazuta de art. 211 alin. 2^1 lit. c) din Codul penal.

2. Fapta de patrundere, in orice mod, intr-o curte sau intr-un loc imprejmuit ce tine de domiciliul persoanei, urmata de savarsirea unei talharii constituie un concurs real intre infractiunea de violare de domiciliu prevazuta de art. 192 din Codul penal si infractiunea de talharie prevazuta de art. 211 din Codul penal, cu exceptia circumstantei incriminate in art. 211 alin. 2^1 lit. c) din Codul penal.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
jude1 a scris:

driaana a scris:

jude1 si ceilalti auditori, ne mai puteti spune cate ceva in plus despre interviu, si alte exemple de intrebari, situatii in care candidatii au fost pusi in incurcatura, incearca sa te puna in incurcatura, banuiesc...




nu incearca sa te puna in incurcatura, dar iti evalueaza (dupa opinia mea) echilibrul de care trebuie sa dai dovada in profesia asta.

in exemplul de mai sus este evident ca orice om normal ar fi zis ca suspenda sedinta si se duce sa vada ce ii face copilul, pentru ca si in ipoteza in care ar fi ramas in sala, nu stiu cat de bine mai putea conduce sedinta.

sa fiti preocupati doar de a da raspunsuri sincere si omenesti. sa nu incercati sa revolutionati sistemul judiciar inca de la interviul de admitere.

apoi, cititi in diagonala statutul judecatorilor si procurorilor si aveti in minte modelul potrivit caruia rebuie sa fie cropit un magistrat (e persoana publica, trebuie sa fie un model in societate, nu tolereaza coruptia, indecenta etc).

cat despre coruptie, poate unora li se pare deplasata "cruciada" mea impotriva celor care fac astfel de acuzatii.
nu neg fenomenul (care poate exista), dar poate mai susgestiv este este ceea ce ne-a spus noua o formatoare (exceptionala) despre coruptie:

in magistratura, coruptia nu este doar un act criminal si antisocial (cum este spre exemplu la medici - care pot lua spaga si fac un fapt reprobabil, dar care nu le afecteaza pe fond modul de exercitare a profesiei), ci afecteaza insasi structura profesiei pe care o practici. tu esti pus in acea functie pentru a face dreptate, pentru a respecta regulile, iar spaga nu afecteaza doar calitatea muncii tale, ci insasi esenta profesiei, insasi structura ta de magistrat presupus profesionist. nu altereaza doar societatea, ci te altereaza pe tine insuti.
ca sa continuu exemplul anterior este ca si cum un medic ar lua spaga pentru a nu il salva pe un bolnav.
asa ca, pentru cei care privesc lucrurile si dintr-o perspectiva filosofica, spaga si coruptia reprezinta mult mai mult decat o distorsionare a raporturilor sociale, ci o "aruncare la cosul de gunoi" magistratului insusi.
asa ca, am oroare fata de tot ceea ce e asociat cu spaga si, in aceeasi masura, fata de tot ceea ce e asociat cu asuzatiile false de coruptie.

succes si scuze pentru divargare. e o explicatie pentru contestatari.


mi se pare normal sa suspenzi sedinta ca sa afli ce s-a intamplat cu copilul tau, dar sincer habar n-am daca regulamentul iti permite si suspenzi sedinta ca sa dai niste telefoane, de ex, sau sa suspenzi sedinta si sa pleci de tot in ziua aia la spital, ceea ce probabil ar face orice parinte normal

la fel, si discutia despre coruptie mi se pare destul de complexa, nu e acelasi lucru sa dai spaga asistentei/ infirmierei sa ii schimbe lenjeria si hanele bunicii care zace la terapie intensiva si alta e sa dai spaga la un examen, de exemplu...


Răspuns la discuția admitere inm 2010
jude1 si ceilalti auditori, ne mai puteti spune cate ceva in plus despre interviu, si alte exemple de intrebari, situatii in care candidatii au fost pusi in incurcatura, incearca sa te puna in incurcatura, banuiesc...
Răspuns la discuția admitere inm 2010
mika w a scris:

In legatura cu buna reputatie, trebuie sa va spun ca aceasta notiune nu este definita in legislatia noastra...prin urmare, CSM-ul ii poate da o interpretare proprie...anul trecut am avut un coleg in grupa care nu s-a bucurat de buna reputatie...desi cazierul era "curat"...iar pentru fapta savarsita acum 12 ani intervenise reabilitarea...iar timp de 12 ani respectiva persoana nu a mai luat nici macar o amenda contraventionala...


In legatura cu rationamentul logic, trebuie sa va duceti foarte odihniti...e o proba extrem de obositoare...personal, nu am avut timp sa mai verific raspunsurile date...adica am terminat cu cinci minute inainte de expirarea timpului...chiar daca as mai fi avut timp nu cred ca as mai fi avut rabdare...sunt 120 de intrebari...

Succes in continuare celor care au trecut de prima proba....si spor la invatat pentru ceilalti...


la rationament pot pleca acasa cu subiectele, la fel ca la prima proba? Trebuie sa le treci direct pe foaia de examen, sau le poti nota mai intai pe subiecte? Te poti intoarce la o sectiune anterioara, daca ramane timp?

scuze daca intrebarile par stupide, dar eu nu prea inteleg cum se desf examenul acesta, desi am citit pe site-ul inm

thx

offtopic: Remarc faptul ca discutiile pe forum inainte de examen erau calde si incurajante, toata lumea sarea in ajutorul celor care aveau intrebari, fara a critica si fara a face pe cineva sa se simta prost pentru nestiinta sau greselile sale, in schimb, acum vad o multime de replici mai putin placute; va inteleg dezamagirea, dar cred in continuare ca ar trebui sa ne ajutam unii pe altii, chiar daca suntem contracandidati. Cel mai puternic contracandidat pentru mine sunt chiar eu, cel mai mult ma lupt cu ignoranta, comoditatea si emotiile mele.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Buna,

Am reusit sa trec de prima proba si va multumesc tuturor celor care m-au suportat pe forum cu intrebarile si nelamuririle mele, ati fost de mare ajutor si m-ati incurajat. Va doresc tuturor celor care veti incerca mai departe mult succes si spor la invatat.
As mai avea cateva intrebari pentru cei care au dat anii trecuti probele de rationament, interviu si psihologic - daca aveti ceva trips &tricks legat de probele astea.
La rationament logic, am inteles ca mare problema e timpul, este timp sa revezi intrebarile, le-ati trecut pe foaia de raspuns imediat ce le-ati rezolvat sau la sfarsit?
La interviu, am vazut pe forum exemple de intrebari, mai puteti adauga vreun exemplu, vreo sugestie, vreun not to do?
Multumesc anticipat celor care vor avea amabilitatea sa ne raspunda.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
aveti idee pe la ce ora se afiseaza?