avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate Scofield

Activitate Scofield

Răspuns la discuția Problema acte auto
Ultima mea masina avea numere de Bacau, baiatul de la care am luat masina avea doar contract vanzare/cumparare, in momentul in care am facut contract cu el, acesta si-a bagat masina la fiscal de fata cu mine dupa care a scos-o si mi s-a pus mie stampila pe contract, eu am inmatriculat masina pe Botosani abia dupa 4 luni, si nu am avut nici un fel de problema. Ideea principala este ca nu stiu daca baiatul de la care am cumparat atunci masina avea fiscalul de la proprietarul din acte. Pentru ca daca nu avea, este acelasi lucru cu care ma confrunt acum si inseamna ca o sa pot inmatricula masina daca cel ce mi-o vinde imi da fiscalul lui.

ynocentta a scris:

CJ=Cluj
Va rog sa raspundeti cat mai elocvent posibil sa inteleg si eu.

Initial este obligatoriu ca dv sa prezentati problema cu care va confruntati de asa natura incat aceia care eventual doresc benevol sa acorde timp,cunostinte sa poata deslusi concret practic ce doriti dv
Ca sa nu intampinati probleme asteptati ca actualul detinator auto sa parcurga integral procedura de inmatriculare auto si dupa ce devine proprietar asupra bunului mobil puteti intocmi eventuale documente astfel incat sa deveniti dv proprietarul vehiculului

Răspuns la discuția Problema acte auto
Am inteles, sper sa fie asa.

mariustz a scris:

Deci ce am inteles
1. masina nu are talon instrainat
2. cel care are masina are contract intre proprietar si el dar e vechi
In acest caz:
1. se duce el la primarie cu acel fiscal si o declara la impozit
2. face contract cu dvs apoi se duce iar la primarie s-o scoata de la impozit si sa va dea contractul
3. dupa ce va da contractul o bagati la dvs la primarie si in 90 zile o inmatriculati

Răspuns la discuția Problema acte auto
CJ stie toata lumea ca inseamna Cluj....

Ana-Maria Dutescu a scris:

Ce inseamna CJ? ca dvs. va exprimati foarte elocvent

Salut, intentionez sa cumpar o masina inmatriculata pe CJ, proprietarul e din acelas judet cu mine, ideea este ca el nu e instrainat in certificatul masinii si inca nu a facut un contract cu proprietarul de CJ, si are un fiscal care este expirat, este din 2018 dar avea valabilitatea 30 de zile.
Intrebarea mea este:
Daca el introduce cumva masina la el la fiscal si dupa aceea mi-o vinde mie, el oferindu-mi mie fiscal dar masina inca fiind pe CJ, o sa am vreo problema la inmatricularea si trecerea completa pe mine ?
Omul mi-a spus ca are pe cineva la primarie si ca imi poate oferi fiscalul lui, ma gandesc, ca din moment ce o trece la el si apoi o scoate nu are de ce sa fie o problema.
Va rog sa raspundeti cat mai elocvent posibil sa inteleg si eu.
Va multumesc si va urez o seara buna.
Răspuns la discuția Numar de inmatriculare pierdut
Da, dar in pot lua de aici din Botosani ?

ynocentta a scris:

Aveti dreptul sa solicitati la serviciul specializat al doilea numar de inmatriculare

Răspuns la discuția Numar de inmatriculare pierdut
Da, dar in pot lua de aici din Botosani ?

ynocentta a scris:

Aveti dreptul sa solicitati la serviciul specializat al doilea numar de inmatriculare

Salut, recent mi-am cumparat o masina inmatriculata pe Bacau, toate actele masinii sunt in regula, certificatul este instrainat catre mine si am si fiscal.. Problema mea este ca mi-am pierdut placuta de inmatriculare de BC de pe fata,eu am programare la preschimbare de numere pe 9 octombrie ..nu stiu cum sa procedez in cazul de fata, eu sunt din Botosani..trebuie sa merg la Bacau pentru o noua placuta ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri