avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema acte auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema acte auto

Salut, intentionez sa cumpar o masina inmatriculata pe CJ, proprietarul e din acelas judet cu mine, ideea este ca el nu e instrainat in certificatul masinii si inca nu a facut un contract cu proprietarul de CJ, si are un fiscal care este expirat, este din 2018 dar avea valabilitatea 30 de zile.
Intrebarea mea este:
Daca el introduce cumva masina la el la fiscal si dupa aceea mi-o vinde mie, el oferindu-mi mie fiscal dar masina inca fiind pe CJ, o sa am vreo problema la inmatricularea si trecerea completa pe mine ?
Omul mi-a spus ca are pe cineva la primarie si ca imi poate oferi fiscalul lui, ma gandesc, ca din moment ce o trece la el si apoi o scoate nu are de ce sa fie o problema.
Va rog sa raspundeti cat mai elocvent posibil sa inteleg si eu.
Va multumesc si va urez o seara buna.
Cel mai recent răspuns: mariustz , utilizator 14:10, 4 Februarie 2019
Ce inseamna CJ? ca dvs. va exprimati foarte elocvent
Deci ce am inteles
1. masina nu are talon instrainat
2. cel care are masina are contract intre proprietar si el dar e vechi
In acest caz:
1. se duce el la primarie cu acel fiscal si o declara la impozit
2. face contract cu dvs apoi se duce iar la primarie s-o scoata de la impozit si sa va dea contractul
3. dupa ce va da contractul o bagati la dvs la primarie si in 90 zile o inmatriculati
CJ stie toata lumea ca inseamna Cluj....

Ana-Maria Dutescu a scris:

Ce inseamna CJ? ca dvs. va exprimati foarte elocvent

Am inteles, sper sa fie asa.

mariustz a scris:

Deci ce am inteles
1. masina nu are talon instrainat
2. cel care are masina are contract intre proprietar si el dar e vechi
In acest caz:
1. se duce el la primarie cu acel fiscal si o declara la impozit
2. face contract cu dvs apoi se duce iar la primarie s-o scoata de la impozit si sa va dea contractul
3. dupa ce va da contractul o bagati la dvs la primarie si in 90 zile o inmatriculati

CJ=Cluj
Va rog sa raspundeti cat mai elocvent posibil sa inteleg si eu.

Initial este obligatoriu ca dv sa prezentati problema cu care va confruntati de asa natura incat aceia care eventual doresc benevol sa acorde timp,cunostinte sa poata deslusi concret practic ce doriti dv
Ca sa nu intampinati probleme asteptati ca actualul detinator auto sa parcurga integral procedura de inmatriculare auto si dupa ce devine proprietar asupra bunului mobil puteti intocmi eventuale documente astfel incat sa deveniti dv proprietarul vehiculului

Alte discuții în legătură

Vanzare auto darcris900401 darcris900401 Buna ziua am si eu o problema . Acuma un an jumate am cumparat o masina si dupa 3 saptamani am vanduto fara contract,daram un martor care o fost cu mine cand ... (vezi toată discuția)
Impunere auto taxe si impozite dancluj dancluj In 19.01.2015 s-a vindut un autoturism VW de catre proprietar(din jud.Prahova),masina a fost scoasa de la primarie(banuiesc ca pe baza contractului de ... (vezi toată discuția)
Cumparare auto sh prin intermediar RolandSachelarescu RolandSachelarescu Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: Vreau sa cumpar o masina. Baiatul de la care cumpar masina a cumparat-o si el la randul lui de la ... (vezi toată discuția)