avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate Stela Constantinescu

Activitate Stela Constantinescu

Bună ziua.
Am primit moștenire casa părintească, fiind căsătorit.
În cazul unui divorț, soția are dreptul la moștenire?
Cu stimă.
Buna ziua!
Vă rog spuneți-mi unde se depune hotărârea de reabilitare a cazierului judiciar, la secția de poliție de domiciliu sau la Inspectoratul General de Poliție.
Mulțumesc frumos!
Bună ziua.
Sunt veteran de razboi.
Dețin in proprietate două case, una de domiciliu și a doua ca reședință.
Până anul acesta am fost scutit de la plata impozitului pe clădiri si pe terenurile aferente.
Vă rog spuneți-mi care este art. de lege care modifică această facilitate fiscală a veteranilor de razboi?
Cu stimă.
Buna ziua.
Va rog spuneți-mi care sunt facilitățile fiscale ale veteranilor de razboi conform noului cod fiscal.
Concret : Pentru ce sunt scutiți de impozit.
Cu stimă.
Buna ziua.
Revin cu o întrebare referitoare la scutirea de impozit pe donație.
Am donat fiicei mele casa. Este ea scutită de impozitul anual platit la primărie?
Multumesc frumos!
Bună ziua.
Va rog spuneti-mi ce înseamnă donație cu scutire de raport și care este Legea care prevede scutirea de impozit pt. donația până la gradul 3..
Cu deosebit respect.
Am in proprietate personală o garsonieră și am dobândit prin donație casa părintească.
Soțul supraviețuitor are dreptul la moștenire asupra acestor imobile chiar dacă las prin testament tot copilului meu din alta căsătorie?
Mulțumesc pt. ajutor.
M-am recăsătorit având înainte de căsătorie o casă.
Am un copil dintr-o căsătorie anterioară si actuala sotie are si ea un copil dintr-o căsătorie anterioară.
In cazul decesului meu sotia supravietuitoare si copilul ei ce cotă din casă moștenesc?
Multumesc!
Bună ziua.
Am o casă proprietate personală făcută înainte de căsătorie si un copil dintr-o căsătorie anterioară.
M-am recăsătorit fără sa fac un contract prenupțial.
In cazul decesului meu cea de a doua sotie are dreptul la cotă parte din casă?
Cu stimă!
Bună ziua.
In anul 1996 am făcut un credit ipotecar la CEC Bank pentru construirea unei ferme.
Proiectul nu s-a finalizat și Cecul a ipotecat tot și prin hotărâre judecătorească s-a stabilit de plata în continuare o sumă uriașă și niște dobânzi penalizatoare de 50%.
După 20 de ani de plata suma datorata nu a scăzut deloc având în vedere dobânzile penalizatoare.
Ce șanse as avea în instanță să închei acest litigiu?