Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Bună ziua. Sunt veteran de razboi. Dețin in ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Bună ziua. Sunt veteran de razboi. Dețin in proprietate două ...

Bună ziua.
Sunt veteran de razboi.
Dețin in proprietate două case, una de domiciliu și a doua ca reședință.
Până anul acesta am fost scutit de la plata impozitului pe clădiri si pe terenurile aferente.
Vă rog spuneți-mi care este art. de lege care modifică această facilitate fiscală a veteranilor de razboi?
Cu stimă.
Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal-actualizare: Legea nr. 39/2023

ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
r) clădirile aflate în proprietatea sau coproprietatea veteranilor de război, a văduvelor de război și a văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război;

Legiuitorul prin normele de aplicare precizeaza ca este vorba despre cladirile folosite ca domiciliu
ynocentta, utilizator