avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Bună ziua. Sunt veteran de razboi. Dețin in ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Bună ziua. Sunt veteran de razboi. Dețin in proprietate două ...

Bună ziua.
Sunt veteran de razboi.
Dețin in proprietate două case, una de domiciliu și a doua ca reședință.
Până anul acesta am fost scutit de la plata impozitului pe clădiri si pe terenurile aferente.
Vă rog spuneți-mi care este art. de lege care modifică această facilitate fiscală a veteranilor de razboi?
Cu stimă.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:51, 1 Aprilie 2023
Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal-actualizare: Legea nr. 39/2023

ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
r) clădirile aflate în proprietatea sau coproprietatea veteranilor de război, a văduvelor de război și a văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război;

Legiuitorul prin normele de aplicare precizeaza ca este vorba despre cladirile folosite ca domiciliu
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Aprilie 2023
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare a doua locuinta kirilovus kirilovus Mama mea are o casa la Breaza (Prahova) si un apartament in Bucuresti. Pana in 2015 era scutita de impozitul pe cladire la Breaza si platea majorat la ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit veteran de razboi Aurelian Gherasim Aurelian Gherasim Sunt vaduva de veteran de razboi, sunt scutita de ipozit in localitatea de domiciliu sau si in alta localitate unde am terenuri extravilane? (vezi toată discuția)
Despre veterani de razboi si vaduve de veteran stoian virgil stoian virgil Doresc sa cunosc daca inante de aparitia legii nr.303/2007,veteranii de razboi si vaduvele de veterani au beneficiat de scutirea impozitului pe terenurile ... (vezi toată discuția)