avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate miguela

Activitate miguela

Răspuns la discuția uzucapiune de 10 ani
daca nu imi trebuie just titlu ce alte acte imi sunt necesare pntru uzucapiune si inscrierea in cartea funciara?.proprietarul este mort de 16 ani.,nevasta lui tot la fel.in cartea funciara este numai sotul trecut,fara sotie insa sotia a lasat un testament lasand averea care i s-ar cuveni unor nepoate.sotii nu au avut copii.nus-au facut succesiuni.ce sanse as avea eu care locuiesc in aceasta casa sa o obtin?as vrea s-o cumpar dar nu am de la cine,nepoatele am inteles catrebuie sa faca succesiunile
daca sunt ruda[stranepoata] cu proprietarul pot invoca uzucapiune?
Răspuns la discuția continuare,mostenire
multumesc pentru sfaturi,vreau sa va mai intreb,daca sotul avea casa numai pe numele lui adica bun propriu dinainte de casatorie,sotia mosteneste oricum dupa deces?
Răspuns la discuția continuare,mostenire
eu am facut impreuna cu fostul mesu sot un act de mana cu una dintre matusi.Am dat o suma de bani in vederea cumparararii 1/2 a imobilului.nu si-a rezolvat actele si noi am ramas fara bani.actul acesta e semnat de 3 martori,pot folosi acesta ca just titlu?proprieterul avea numai nepoti dar pe ei nui intereseaza casa,stiu ca lor lea dat fiecaruia partea
continuare,mostenire:sotul are o casa dinaintea casatoriei,el moare nu lasa testament,sotia nu face succesiunea,dupa scurt timp moare si ea...neavand copii,apar 2 nepoate carora le lasa un testament care suna asa:""las toata averea mea mobila si imobila care mi se va acorda dupa moartea nepoatelor mele x si y""au dreptul nepoatele la ceva sau nu ?au trecut 18 ani de atunci eu locuiesc in aceea casade 13 ani.nepoatele sunt matusile mele,as putea invoca uzucapiune de 10 ani?
Discuție mostenire
buna ziua,vreau sa intreb daca unul dintre soti are o casa apoi se casatoreste,iar dupa aceea moare ,casa va ramane sotiei sau rudelor de gradul 1 al mortului?
buna ziua,ce sanse as putea avea de a-mi trece casa la nume dupa10 ani cat am locuit in ea;casa a fost a bunicilor mei,au lasat un testament de mana in care scrie ca lasa casa copiilor adica mamei mele si matusii.Eu locuiesc acolo cu acceptul lor,nu platesc chirie [de fapt am locuit impreuna cu bunicii pana cand au murit].In aceste conditi exista vreo lege care sa-mi dea dreptul de a-mi trece casa la nume,sau ce anume as putea face fara a mai cere incuviintarea mamei si a matusii?noi suntem 4 frati iar unul dintre frati a vrut sa ma scoata afara cu copilul spunand ca e si dreptul lui.MULTUMESC
ce se poate face pentru a contracara un divort din strainatate?sotia mea a plecat in vizita cu copiii pe perioada vacantei.nu s-a mai intors,in schimb mi-a trimis acte de divort cu infatisare in germania,pe motiv ca are domiciliul acolo.eu am semnat o declaratie ,fiind de acord ca ea si copii sa paraseasca tara pe perioada limitata..am si eu acel act..daca ma poate sfatui cineva...ar trebui sa bag si eu divortul de aici sau ce sa fac,in germania nu ma pot duce la proces pentru ca implica o cheltuiala prea mare[martori,drum]va rog multdaca puteti sa-mi da-ti un sfat...multumesc