avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate elysapo

Activitate elysapo

Răspuns la discuția infiintare firma
Multumesc pentru raspuns.
Mai precis la cine tb sa apelez?#-o
Adevarul este ca nu ma prea pricep si vreau ca totul sa iasa bine.:-/
Răspuns la discuția infiintare firma
De asemenea mai vreau sa stiu si codul in cazul in care voi vinde consumabile-papetarie ,efectuarea de carti de vizita...
Si totusi nu am inteles cum este cu sediu.
Sediul v-a fi in apartamentul socrilor mei.Tb. sa fac cu acestia un contract de comodat sau de inchiriere?
Ce este mai bine?Unii imi spun ca contract de inchiriere,dar ce reprezinta ,ca cheltuieli pt ei acest lucru?stiu ca tb sa imi emita mie factura de chirie...tb sa se inregistreze si ei undeva?
La domeniul meu de activitate imi tb obligatoriu si un punct de lucru?
Răspuns la discuția infiintare firma
Pt. montarea de camere de supraveghere este necesar si o autorizatie IGP?
De asemenea as vrea sa mai stiu ce coduri sa mai pun in cazul in care vreau ca firma sa se ocupe si cu efectuarea de sisteme calculator si vanzarea lor la persoane fizice(cumparam componente ,asamblam calculatorul si il vandem la p.f.)
Imi tb obligatoriu casa de marcat?

Răspuns la discuția infiintare firma
Nu inteleg. Nu tb sa am sediu de firma si punct de lucru obligatoriu ?Pot fi acestea intr-o singura locatie? #-o
Răspuns la discuția infiintare firma
Pe mine ma intereseaza de asemenea daca impozitul pe profit este tot de 16%.Totodata as vrea sa mai stiu daca pot sa iam sediul social ,precum si punctul de lucru in apartamentul socrilor mei..se va- face cu acestia un contract de comodat? As vre pe cineva care sa ma indrume pas cu pas pt ca nu ma pricep deloc,iar la institutii ma trimit de ici de colo ,ca la noi in Romania
:((

Oricum iti multumesc pentru urari
As vrea sa imi deschid o firma care se ocupa cu gazduire de saituri, prestari servicii montare camere de supraveghere, service pentru calculatoare...c-am tot ce tine de it-uri.
Ma poate ajuta cine care sa ma intrume cum sa procedez asfel in cat totul sa fie legal..sa nu omit ceva.
C-am care sunt taxele pentru acest domeniu de activitate.Am inteles ca sunt diferite.Firma fa fi platitoare de tva la 3 luni.In ce cod CAEN s-ar regasi.
va rog ,sa ma ajute cineva cat mai repede.
Scuze. Da exista si o intrebare.Pentru un vechi inginer service IT in ce COD il incadrez acum? Pentru ca eu nu am gasit.Si la ce salariu minim obligatoriu v-a trebui sa aiba