avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 infiintare firma
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

infiintare firma

As vrea sa imi deschid o firma care se ocupa cu gazduire de saituri, prestari servicii montare camere de supraveghere, service pentru calculatoare...c-am tot ce tine de it-uri.
Ma poate ajuta cine care sa ma intrume cum sa procedez asfel in cat totul sa fie legal..sa nu omit ceva.
C-am care sunt taxele pentru acest domeniu de activitate.Am inteles ca sunt diferite.Firma fa fi platitoare de tva la 3 luni.In ce cod CAEN s-ar regasi.
va rog ,sa ma ajute cineva cat mai repede.
Cel mai recent răspuns: Dan Cozma , Consilier juridic 12:18, 22 Aprilie 2009
Taxele de la Registrul Comertului aferente infintarii unei astfel de firma sunt intre 500-700 RON, in functie de obiectele de activitate prevazute in actul constitutiv, iar durata este de 7-9 zile din momentul in care dosarul este complet. La infiintare se mentioneaza daca firma va fi sau nu platitoare de TVA. Succes! Av. Albu
Pe mine ma intereseaza de asemenea daca impozitul pe profit este tot de 16%.Totodata as vrea sa mai stiu daca pot sa iam sediul social ,precum si punctul de lucru in apartamentul socrilor mei..se va- face cu acestia un contract de comodat? As vre pe cineva care sa ma indrume pas cu pas pt ca nu ma pricep deloc,iar la institutii ma trimit de ici de colo ,ca la noi in Romania
:((

Oricum iti multumesc pentru urari
Ultima modificare: Marți, 15 Aprilie 2008
ContSters20980, utilizator
elysapo a scris:
Pe mine ma intereseaza de asemenea daca impozitul pe profit este tot de 16%.

Da.

Totodata as vrea sa mai stiu daca pot sa iam sediul social ,precum si punctul de lucru in apartamentul socrilor mei..

Doua sedii la... acelasi sediu? Nu se poate si nici nu vad de ce ai vrea asa ceva!

se va- face cu acestia un contract de comodat?

Da.

As vre pe cineva care sa ma indrume pas cu pas pt ca nu ma pricep deloc,iar la institutii ma trimit de ici de colo ,ca la noi in Romania

[ link extern ]
Nu inteleg. Nu tb sa am sediu de firma si punct de lucru obligatoriu ?Pot fi acestea intr-o singura locatie? #-o
elysapo a scris:
Nu tb sa am sediu de firma si punct de lucru obligatoriu ?

Nu. Trebuie sa ai sediu principal, restul e in functie de necesitati.

Pot fi acestea intr-o singura locatie?

In niciun caz.

Alte discuții în legătură

Procedura registru schimbare sediu declarare punct de lucru comerciantul comerciantul Am reusit sa fac cesiunea la RC Bucuresti si mi s-a spus ca e sediul expirat. Vreau sa schimb sediul la alta adresa si sa deschid un punct de lucru dar in ... (vezi toată discuția)
Inregistrare societate tip srl Nina1 Nina1 Ce documente sunt necesare pentru inregistrare sediul societate tip srl? Cu stima (vezi toată discuția)
Mandat administrator, radiere punct de lucru/deschidere punct de lucru nou, prelungire sediu social lavynyaa lavynyaa Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati!! Sunt angajata la o societate comerciala, am descoperit in dosarele de \"corporate\" ale firmei diverse probleme ... (vezi toată discuția)