avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate ela24g

Activitate ela24g

As vrea sa ma lamuresc in legatura cu HG 1136/2007 art. 2 pct. b daca expresia bazin artificial face referire la piscinele din interiorul unui hotel , sau nu. Cei de la protectia consumatorului ne avertizeaza ca santem pasibili de amenda daca nu avem Salvamari la piscina . Au dreptate, sau textul din HG nu este clar exprimat /pentru a fi interpretat corect.
Va rog sa mi spuneti daca la un SRL se poate face contract de munca, unui administrator care este asociat unic la societate?
Va rog sa mi spuneti si mie cum stau lucrurile in cazul in care o persoana fizica fara venituri( de 3 ani) vrea sa si plateasca contributia la Fondul unic de asigurari sociale de sanatate din mana si in urma cu 3 ani (2009) si- a facut contractul cu Casa de Sanatate si a platit contributia pe 6 luni. De atunci nu a mai platit nimic si nici NU amai beneficiat de servicii medicale gratuite. Insa azi, are nevoie de internare si ne am dus sa i platit retroactiv pe inca 6 luni in urma, insa ni s a spus ca trebuie sa-i platim de la ultima data la care s-a intrerupt plata ,adica din anul 2009 incoace...ca asa scrie in lege. Este oare adevarat? Cum e posibil ca o persoana fara venit sa fie obligat sa plateasca din urma o astfel de suma colosala mai ales pentru o perioada in care el nu a beneficiat de nici un serviciu medical.
Nu am contract de munca la o firma ci in calitate de persoana juridica daca am alti angajati la firma cu aceste concedii medicale si vreau sa ridic indemnizatiile pentru acestea mai vechi de 3 luni...ce am de facut ?
Cine poate sa ma informeze despre cazul in care am concedii medicale mai vechi de 3 luni cum pot sa mai recuperez din bani , pentru ca dupa ordonanta 36/2010 la art 40 alin. 1 sta scris ca "indemnizatiile pentru concediile medicale in baza actelor justificative se recupereaza daca se afla in termen de 90 zile de la data la care beneficiarul era in drept sa le solicite "pai si daca am mai din urma de recuperat , nu pot, in baza unei cereri catre Casa si sa merg pe compensare sa pot sa recuperez cea ce de drept am platit , deja??