avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate betis

Activitate betis

Buna ziua,
Sunt citat intr-un proces in care cineva revendica terenul si casa in care locuiesc.
Acestea au fost dobandite prin intermediul ANL.
Terenul l-am cumparat de la firma de constructii. Casa a fost construita de aceeasi firma de constructii cu mandat de la ANL.
Desi sunt deja parat in proces, consider ca nu cu mine trebuie sa se judece acuzarea, ci cu ANL si cu firma. Mentionez ca si ANL si firma sunt parati.
Pentru intampinarea ce trebuie facuta, pot invoca exceptia lipsei calitatii procesuale pasive?
Multumesc
Buna ziua,
Detin un PFA cu norma de venit (IT).
Pot infiinta alt PFA in aceleasi conditii?
Multumesc anticipat.
Multumesc frumos.
Buna ziua,
Doresc sa stiu ce obligatii revin unei firme (microintreprindere) pe perioada suspendarii acesteia - declaratii, plati orice alte obligatii.
Multumesc anticipat
Buna ziua,
As dori sa stiu ce statut are un autovehicul pe perioada suspendarii unei firme.
Se mai plateste impozit? Se poate folosi, dar nu se pot deduce cheltuielile?
Precizez ca masina este intrata in firma cu 8 luni inainte de suspendare, deci nu este amortizata.
Multumesc frumos.
Multumesc de raspuns.
Inteleg ca pot plati doar in Spania impozitul pe venitul obtinut in Romania.
Ce ar trebui sa fac sa platesc impozitul numai in Spania? Exista vreo declaratie de venit conform careia platesc impozit in alta tara? In baza carei legi as putea face lucrul acesta?
Ideea este ca vreau sa fiu acoperit de lege si sa platesc impozit intr-o singura tara.
Merci frumos.
Buna ziua,
Doresc sa stiu daca o persoana distinsa cu gradul de 'Maestru Emerit al Sportului' beneficiaza de vreo scutire / reducere de impozit pe venit.
Multumesc anticipat,
Niculae Dan
Multumesc pentru promptitudine.
Doar ca sa fiu complet lamurit: venitul meu provine numai din chiriile proprietatilor din Romania. Pentru aceste venituri platesc impozitul aferent de 16% in tara. Faptul ca sunt rezident in Spania, nu ma obliga la plata unui impozit si in aceasta tara? Ce impozite trebuie sa platesc in Spania doar pentru faptul ca locuiesc acolo? Precizez ca nu sunt angajat sau prestez vreo activitate care sa-mi aduca vreun venit in Spania.
Multumesc frumos.
Buna ziua,
Sunt cetatean roman stabilit in Spania, unde detin si o casa.
Posed proprietati in Romania, inchiriate, de unde imi asigur venitul (chirii). Pentru aceste venituri platesc impozitul catre stat.
Intrebarea este daca mai trebuie sa platesc vreun impozit si in Spania.
Multumesc anticipat,
Niculae Dan
Răspuns la discuția contibutie cas
Am trimis un mesaj pe 'Mesaje private' si se pare ca nu a ajuns.
Poti sa-mi confirmi?
Multumesc