avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale utilizare autovehicul pe perioada suspendarii firmei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

utilizare autovehicul pe perioada suspendarii firmei

Buna ziua,
As dori sa stiu ce statut are un autovehicul pe perioada suspendarii unei firme.
Se mai plateste impozit? Se poate folosi, dar nu se pot deduce cheltuielile?
Precizez ca masina este intrata in firma cu 8 luni inainte de suspendare, deci nu este amortizata.
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: betis , utilizator 12:18, 2 Februarie 2010
betis a scris:
As dori sa stiu ce statut are un autovehicul pe perioada suspendarii unei firme.
Se mai plateste impozit? Se poate folosi, dar nu se pot deduce cheltuielile?
Precizez ca masina este intrata in firma cu 8 luni inainte de suspendare, deci nu este amortizata.

Buna ziua,
Impozitul - trebuie platit, automobilul fiind inmatriculat in circulatie
Teoretic, automobilul ar trebui bagat in "conservare"; totusi ...
Cheltuielile nu aveti de unde sa le "deduceti", firma fiind suspendata nu are venituri.
Amortizarile se calculeaza in continuare, dar vedeti cum le inregistrati.
Consultati un contabil
Pe timpul suspendarii se depun raportarile fiscale !
Cu stima,
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate cu activitate suspendata AMANDINA AMANDINA [b]Caz[/b]: o societate cu activitate suspendata pe 3 ani, suspendarea inregistrata la Registrul Comertului. [b]Intrebari[/b]: pe perioada suspendarii se ... (vezi toată discuția)
Soc.suspendata liliigretz liliigretz Buna ziua, Va rog frumos un raspuns,daca o societate cu activitate suspendata si care are in patrimoniu un autoturism, poate incheia un contract de comodat ... (vezi toată discuția)
Amortizare mijloc de transport cumparat in 2008 si neamortizat fiscal pana in [rezent maria pop maria pop buna seara ! va rog sa ma ajutati ,am urmatoarea problema: -am cumparat pe firma in august 2008 un mijloc de transpot fabricat in 1985 cu suma de 45000 roni. ... (vezi toată discuția)