Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale utilizare autovehicul pe perioada suspendarii firmei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

utilizare autovehicul pe perioada suspendarii firmei

Buna ziua,
As dori sa stiu ce statut are un autovehicul pe perioada suspendarii unei firme.
Se mai plateste impozit? Se poate folosi, dar nu se pot deduce cheltuielile?
Precizez ca masina este intrata in firma cu 8 luni inainte de suspendare, deci nu este amortizata.
Multumesc frumos.
betis a scris:
As dori sa stiu ce statut are un autovehicul pe perioada suspendarii unei firme.
Se mai plateste impozit? Se poate folosi, dar nu se pot deduce cheltuielile?
Precizez ca masina este intrata in firma cu 8 luni inainte de suspendare, deci nu este amortizata.

Buna ziua,
Impozitul - trebuie platit, automobilul fiind inmatriculat in circulatie
Teoretic, automobilul ar trebui bagat in "conservare"; totusi ...
Cheltuielile nu aveti de unde sa le "deduceti", firma fiind suspendata nu are venituri.
Amortizarile se calculeaza in continuare, dar vedeti cum le inregistrati.
Consultati un contabil
Pe timpul suspendarii se depun raportarile fiscale !
Cu stima,
Multumesc frumos.