avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate Deearaducu

Activitate Deearaducu

Si daca mama nu înțelege ,,modul normal,, ea zicând că tatăl are dreptul doar atunci când zice hârtia de la judecătorie si il lasa la cine vrea dânsa...
Ce este de facut in cazul acesta?
Este posibil ca în urmă unui proces de App 1 an de zile si vreo 8000 ron pe onorarii sa câștigi drept de a lua minorul 2 ore pe zi odată lan2 saptamani???
Si a 2 chestie pe care nu am gasit.o pe nicăieri...in cazul in care mama are o boală pt care necesită internată...sa zicem o săptămână..copilul nu ar fi normal sa locuiască cu tatăl in perioada asta ?? Sau poate sa.l lase la cine doreste pt ca tatăl trebuie sa.l ia doar in perioada dată de judecătoriei...
Buna seara ...vin si eu cu o nelămurire am o relatie cu un băiat care are un băiețel din fosta relatie pana anul trecut il lua pe cel mic in locuinta noastră App zilnic sau ori de câte ori avea timp .,,fosta,, acum un an si ceva la dat în judecată pt stabilire domiciliu ( domiciliul fiind stabilit la ea prin înțelegerile partilor) el având dreptul prin înțelegerile dintre ei la 4 zile pe luna (ea nerespectandu.si aceasta intelegere deoarece aceasta intelegere nu a fost depusă la dosar a fost o înțelegere scrisă de el si ea si semnata de avocată dansei) asa ca el anul acesta a dat.o in judecata din nou pt stabilire domiciliu si program de vizita.
Azi a primit raspuns doar 2 ore sâmbătă si 2 ore duminică si 2 saptamani in vacanta de vara conform 1209/311/2021 ceea ce nu cred ca este omenește si corect ..adică nu am mai auzit niciodată de un program asa mic de vizita ... intrebarea este ce se mai poate face si daca chiar exista in program asa mic adica timpul acesta il face doar pe drum nici nu ajunge cu el pana acasa
Testul de paternitate este facut la clinica am fost cu el si cu cel mic la ,,sanador,, s.au luat analize de către asistente....Dacă voi cere un alt test de paternitate in instanta si va fi rezultatul acelasi presupun ca il si voi plati si in rest ce tine de a ma intelege cu el nu cred ca voi ajunge la un consens ...cum am mai precizat cel cu care am avut relatia extra-conjugală (sunt si in prezent cu el )si cum am zis el ,,tatal copilului ,, ( adica fostul)oricum ma mai ajutat inca un an după nașterea copilului pana a aflat de ,, relatia ,, pe care o am ..de atunci nu a mai plătit decât pensia alimentara..eu ma refer la faptul daca imi poate cere despăgubiri pt tot ceea ce a cheltuit sa zicem având si martori sau facturi(bonuri)gen chitanțe ca a plătit botezul( in jur de 10000ron) la local sau faptul că a plătit întreținerea apartamentului in care stăteam ( întreținere lunară in jur de 900 ron ,apartament ce a fost cumparat de el si in care am stat pana a aflat de relatia cu actualul)sau gen haine
,jucarii etc...logic asa este sunt conștientă de cheltuielile pe care le.a avut dar poate cere asta in instanta sau poate câștiga cum zice el toate cheltuielile adică in jur de 50.000 ron ?

Avocat Neagu Elena a scris:

Analizati bine situatia cu partenerul dvs.
Daca aceasta veste v-a distrus relatia si vrea sa puna capat oricarei legaturi cu dvs si copilul, atunci nu va ramane decat sa promovati dvs actiunea in instanta pentru contestarea paternitatii.
Desigur, puteti astepta sa faca el pasul acesta insa nu cred ca v-ati dori sa-l lasati pe el sa il sfatuiasca un avocat sau alte persoane despre cum se poate razbuna mai bine pe dvs prin introducerea procesului in nume propriu.
Va asumati greseala si dvs trebuie sa fiti persoana care indreapta lucrurile, cu demnitate si incredere.
In cadrul procesului, o sa se efectueze un nou test ADN, de data aceasta la INML, care va arata rezultatul paternitatii in procent de 99.9%.
Cine stie ce test a facut partenerul dvs si pe baza caror parametrii, poate s-a strecurat vreo greseala.


Nu am fost căsătoriți cu acte...el abia acum a aflat de relatia extra conjugală .la nastere ma intrebat al cui este copilul si eu am spus că al lui chiar dacă nu stiam sigura


Avocat Neagu Elena a scris:

Nu așteptați să deschidă tatal procesul si sa se răzbune pe dvs solicitând cine stie ce cheltuieli.
Mai bine formulati dvs cerere pentru contestarea recunoașterii de paternitate sau( tagada de paternitate daca erați casatoriti la data conceperii copilului) si poate pe parcurs renunta la a mai formula separat o altă cerere pe lângă a dvs si pentru cheltuieli cu intretinerea copilului.
Pana la urma, nici dvs nu ati stiu iar cheltuielile ar trebui si ele dovedite cu bonuri, chitanțe etc.
De regula, pensia de intretinere plătită veti fi obligată să o restituiti insa pentru restul cheltuielilor e discutabil.
Contactati si un avocat si luati impreuna cea mai buna decizie astfel incat sa iesiti onorabil din acest scandal.

Buna ziua...vin si eu cu o intrebare mai diferită la care nu am gasit un raspuns in alta parte.
Acum apx 3 ani am rămas însărcinată, in momentul de față am un băiețel sănătos de 2 anișori si 2 luni in timpul sarcinii tatal a participat la tot ce tine de analize , doctori si nastere si ulterior apx inca un an la creșterea lui adică pampers ,hainute etc. Precizez ca dupa nastere acesta a cumparat un apartament in care locuiam eu cu copilul tatal platint in totalitate întreținerea și a copilului si apartamentului plus pensie alimentară copilului (copilul fiind pe numele lui) E acum urmează intrebarea...După efectuarea unui test adn sa constatat că copilul nu este al lui...imi poate cere ceva despăgubiri adică ex prejudiciu imagine sau sa.i dau banii inapoi pe care ia cheltuit cu întreținere etc..va multumesc anticipat Adică stiu sigur ca in ianuarie vrea sa deschida un proces si vreau sa stiu cu apx la ce sa ma astept. Mai precizez ca am avut o relație cu tatăl de apx 4 ani si inainte sa raman însărcinată am avut o relație extra conjugală
de vreo 4 luni adică in acea perioada am si ramas insarcinata adică .,el zice ca am stiut al cui este copilul si ca am facut asta doar pt a profita de banii de la el adică si o chestie gen inselaciune
Vrea sa ceara singur decăderea din drepturi atâta timp cât doamna nu ii da voie sa vada copilul conform înțelegerii pe care a avut.o .treaba asta se intampla de vreo 6 luni adica scandal mereu....concubinul are o verisoara care este avocat si aceasta de fiecare data se leagă de orice si.l da in judecata ..de fiecare dată când a fost sa ia copilul ca are dreptul 4 zile pe luna in max 20/30zile se trezea cu cerere de chemare în judecată..

Se poate face decăderea din drepturile părintești la cerere...sa explic am un frate care a avut o relație de concubinaj nu căsătorie...sa despărțit în urmă cu 2 ani însă din această relație a rezultat un bebe..După nașterea acestuia la apx 2 luni domnisoara si.a facut o altă relatie si sa mutat de acasa ..toate bune si frumoase ...putea sa.i ia copilul acasa oricand vroia dar concubinul d.soarei a vrut să facă in asa lei încât fratele meu sa nu mai aibă nici o legatura cu domnisoara si a pus.o sa.l dea in judecata pt en motive ..pn la urma intr.un final a fost dat în judecată si pt stabilirea domiciliului minorului si pensie alimentară..făcând o înțelegere in fata avocatei d.omnisoarei din care reiese si programul de vizita ..iar ok pn aici...e acum de fiecare data cand suna sa.l ia pe cel mic ba se face ca e plecata ba cheamă poliția ca e hartuita ba suna la serviciul lui si spune o grămadă de neadevăruri si el trb sa dea explicații si mai sa le Si dovedească...si ar vrea sa stie ca indiferent ce a facut pt a fi in preajma celui mic a avut numai necazuri ...bine nu e vina copilului si stim asta e o poveste pe scurt...ar vrea sa stie daca se poate face decăderea din drepturile părintești la cerere adică sa plateasca pensia alimentara in continuare dar sa nu mai aibă chiar nici o treaba cu ea...si nici atunci când acesteia ii va fi greu sa nu apeleze la el ca sa.i Zi ca ca e tatăl si sa faca etc...precizez ca domnisoara are doar 24 de ani si concubinul 58 adică chiar o sa vina sa.i Zi ca sa.si faca datoria de tata si vrea sa evite asta
In urma cu 2 ani am facut o declaratie la notar ca deoarece nu aveam serviciu tatal sa poata beneficia de stimulent de insertie pt copil la 2 luni dupa aceasta ne.am despărțit el plătind doar pensia alimentara .pot recupera dându.l in judecata pe tata indemnizație pe acești 2 ani el mai având inca un an de luat indemnizația si cu banii aceștia nu a contribuit deloc la creșterea copilului
Buna ziua in urma cu 2 ani am facut o hartie la notar ca tatăl sa ia indemnizație pt copil eu neavând serviciu la 2 luni dupa aceasta ne.am despărțit el plătind doar pensia alimentara pot face cumva sa recuperez si indemnizația de la el pe ultimii 2 ani?