avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate namste13

Activitate namste13

Buna seara!

Stiu ca pe vechea legislatie a spalarii banilor (Legea nr. 656/2002), salariatul dintr-o institutie de credit avea obligatia de a informa persoana desemnata in caz de suspiciune de spalare de bani.
Nu am reusit sa identific aceasta obligatie in cadrul noii legi a spalarii banilor (129/2019). Ea inca mai exista? Este sub alta forma? Ma puteti ajuta cu un articol?

Multumesc mult!
Daca am introdus gresit functia in Revisal (si codul COR gresit) si doresc sa modific, cum o pot face? Mentionez ca introducerea gresita este rezultatul unei erori materiale.
Pe ce temei legal ma pot baza pentru a opera modificarea?
De asemenea, modificarea poate produce efecte retroactiv?
Multumesc!
As dori sa stiu cum se constata cetatenia romana la nastere. Mai exact, daca mama mea este cetatean roman si tatal cetatean american si eu ma nasc in SUA, dar mama mea nu face niciun demers pentru a mi se constata si cetatenia romana, eu am dobandit cetatenia romana sau nu?
Se constata automat sau trebuie facut un demers?
Daca am implinit 18 ani, dar nu am niciun act care sa dovedeasca cetatenia romana, trebuie sa indeplinesc conditiile de dobandire a cetateniei romane (ex: sa fi locuit 8 ani pe teritoriul romaniei etc.)? Sau sunt oricum cetatean roman?
Dar in caz de faliment angajatorul mai are dreptul sa faca acest lucru?
Buna ziua!
As dori sa stiu daca in cazul unei firme in faliment, intocmirea si aprobarea programului de instruire SSM se mai face de administrator sau se va face de catre lichidatorul judiciar?
Multumesc!
Buna ziua!
As dori sa stiu daca in cazul unei firme in faliment, intocmirea si aprobarea programului de instruire SSM se mai face de administrator sau se va face de catre lichidatorul judiciar?
Multumesc!
Buna ziua!
As dori sa stiu daca in cazul unei firme in faliment, intocmirea si aprobarea programului de instruire SSM se mai face de administrator sau se va face de catre lichidatorul judiciar?
Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie detasare
Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie detasare
Sa inteleg ca pentru sectorul privat nu este stabilita o suma minima care trebuie acordata salariatului detasat?
Ma intereseaza cat trebuie sa primeasca salariatul, nu care este suma deductibila pentru angajator. Multumesc!
Buna ziua!
As dori sa stiu care este cuantumul minim stabilit de lege pentru indemnizatia de detasare (detasare la un angajator tot din Romania, deci nu transnationala), in conditiile in care aceasta nu s-a negociat prin CIM.