avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Activitate daniel_vasile

Activitate daniel_vasile

Răspuns la discuția Contribuabili inactivi
Multumesc pentru ajutor.Numai bine.
Răspuns la discuția Contribuabili inactivi
Fisa sintetica de la AFP este ok , nu sunt datorii la buget , singura problema ar fi valoarea amenzii.Am auzit ca amenda pentru nedepunerea declaratiei 394 ar fi de 120 milioane, dar daca nu ai activitate , adica daca nu emiti si nu primesti facturi, chitante etc nu esti obligat sa o depui.Asa este?
Răspuns la discuția Servitute de trecere si bariera
Imaginati-va un teren in forma de L.Latura mica a "L"-ului este terenul aservit si da intr-un drum public , iar latura mare este vecina cu mai multe imobile printre care si al meu.Cand am cumparat imobilul am cumparat si cota parte 1/65 din latura mare(fondul dominant).Latura mare are numar cadastral propriu si are servitute de trecere inscrisa in cartea funciara a laturii mici.Bariera vrea sa o puna pe latura mica la intrarea din drumul public.
Răspuns la discuția Servitute de trecere si bariera
Este putin mai greul sa povestesti in amanunt.Dar nu imposibil.Cand am cumparat imobilul , am cumparat si servitutea de trecere pe un teren cu numar cadastral propriu.Acest teren (sau alee de acces) pe care se trece nu este folosit numai de mine , este folosit de inca alti 50 proprietari (pe putin ) din zona.Imobilul de la inceput a fost sediul societatii , dar nu este vorba de un trafic de bulevard , dar cred ca atunci cand sunt vizitat de un colaborator sa aiba acces liber.As putea sa dau ca exemplu faptul ca eu , proprietarul , plec si vin de 10 ori pe zi.La fel si angajatii mei.Sunt mai multe feluri de servituti , in functie de destinatia imobilului?
Răspuns la discuția Servitute de trecere si bariera
Sigur ca imi ingreuneaza activitatea , mai ales ca imobilul este cumparat pe societate si am activitate cu clienti.Singurul mod de a ma opune este actiunea in instanta?
Răspuns la discuția Servitute de trecere si bariera
Cand am cumparat imobilul , am cumparat si servitutea de trecere care este trecuta in cartea funciara a terenului pe care trec.Nu inteleg de ce trebuie sa-l mai despagubesc pe acest proprietar?
Buna ziua,
Am cumparat un imobil cu servitute de trecere pe un teren.Acum proprietarul terenului vrea sa puna o bariera pe drum cu acces cu cartela platita sau portar , inca nu stiu.Are dreptul sa instaleze aceasta bariera?Multumesc
Răspuns la discuția Cale de servitute
Este vorba de codul civil , dar intrebarea mea se refera la o lege care nu-mi da voie sa fac actele(notariat,cadastru,carte funciara)daca nu specific calea de acces.Exista asa ceva?
Buna ziua, am urmatoarea intrebare:sunt proprietarul unui teren si vreau sa vand o bucata din el.Terenul de vanzare nu are iesire direct la un drum public, este un teren infundat.Clientul zice ca sunt obligat prin lege sa specific in contractul de vanzare-cumparare calea de acces catre drumul public.Eu nu zic sa nu-i dau dreptul sa treaca pe terenul meu , dar treaba asta cu "legea ma obliga", ma nedumereste.Exista o astfel de lege?
Răspuns la discuția Inregistrare cesiune
Va multumesc