Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Servitute de trecere si bariera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Servitute de trecere si bariera

Buna ziua,
Am cumparat un imobil cu servitute de trecere pe un teren.Acum proprietarul terenului vrea sa puna o bariera pe drum cu acces cu cartela platita sau portar , inca nu stiu.Are dreptul sa instaleze aceasta bariera?Multumesc
Asa cum prevede art 618 C civ, in conditiile constituirii unei servituti de trecere trebuie sa se aleaga trecerea prin locul care ar pricinui cea mai mica paguba. Asadar trebuie sa se tina seama si de interesele proprietarului fondului aservit si de nevoia celui care reclama trecerea.

Trebuie sa tinem seama ca servitutea de trecere nu este o servitute gratuita, proprietarul fondului aservit urmand sa primeasca o despagubire proportionala cu cu pagubele ocazionate prin constituirea servitutii de trecere.

Despagubirea trebuie calculata ca echivalent al terenului luat din folosinta proprietarului
Asa cum prevede art 618 C civ, in conditiile constituirii unei servituti de trecere trebuie sa se aleaga trecerea prin locul care ar pricinui cea mai mica paguba. Asadar trebuie sa se tina seama si de interesele proprietarului fondului aservit si de nevoia celui care reclama trecerea.

Trebuie sa tinem seama ca servitutea de trecere nu este o servitute gratuita, proprietarul fondului aservit urmand sa primeasca o despagubire proportionala cu cu pagubele ocazionate prin constituirea servitutii de trecere.

Despagubirea trebuie calculata ca echivalent al terenului luat din folosinta proprietarului
Cand am cumparat imobilul , am cumparat si servitutea de trecere care este trecuta in cartea funciara a terenului pe care trec.Nu inteleg de ce trebuie sa-l mai despagubesc pe acest proprietar?
daniel_vasile a scris:

Buna ziua,
Am cumparat un imobil cu servitute de trecere pe un teren.Acum proprietarul terenului vrea sa puna o bariera pe drum cu acces cu cartela platita sau portar , inca nu stiu.Are dreptul sa instaleze aceasta bariera?Multumesc

Indiferent de faptul că aţi cumpărat terenul cu dreptul de servitute deja existent sau că dreptul de servitute s-a constituit în însuşu cuprinsul contractului prin care aţi cumpărat terenul, dreptul de servitute trebuie exercitat în condiţiile stabilite prin titlul din care el a luat naştere.

Ulterior constituirii dreptului de servitute, proprietarul fondului aservit (adică al terenului peste care se face trecerea) nu poate impune proprietarului fondului dominant (acest fond fiind cel în favoarea căruia s-a instituit dreptul de servitute) alte obligaţii decît cele prevăzute în titlul respectiv. Mai mult, pentru a fi opozabile terţilor, acele obligaţii trebuiau înscrise în cartea funciară (a fondului dominant în partea a doua a cărţii, iar a fondului aservit în partea a treia, la sarcini).

Aşa cum aţi prezentat cazul, proprietarul fondului aservit vrea să transforme, practic, dreptul de servitute într-o sursă permanentă de venituri, schimbînd natura de drept real a servituţii într-un drept personal - acela de locaţie, de folosire cu titlu oneros a unei suprafeţe din terenul său de către cei în favoarea cărora a fost instituit dreptul de servitute.

Faptul că între timp s-au schimbat proprietarii fondului dominant nu înseamnă că proprietarul fondului aservit poate stabili alte reguli în privinţa acestora. Dreptul de servitute este constituit nu în favoarea proprietarilor, ci în favoarea terenurilor care beneficiază de dreptul de servitute. Schimbarea proprietarilor acestor terenuri, după cum şi schimbarea proprietarului fondului aservit, nu are niciun efect asupra dreptului.

Părerea mea este că vă puteţi opune acestei măsuri dacă ea impune cheltuieli suplimentare din partea dumneavoastră sau dacă îngreunează exercitarea dreptului de servitute.

Liviu S.Bordaş

Sigur ca imi ingreuneaza activitatea , mai ales ca imobilul este cumparat pe societate si am activitate cu clienti.Singurul mod de a ma opune este actiunea in instanta?