avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Activitate AurelP.

Activitate AurelP.

Răspuns la discuția contract munca nou
Multumesc pt raspunsuri!
Buna ziua. Am o intrebare. In urma unei decizii a primariei din oras am fost concediat (cu preaviz) si am primit 5 salarii compensatorii. Dupa 6 luni in care nu mi-am gasit alt servici fostul sef a spus ca ma reangajeaza insa a mentionat ceva de salariile respective. Intrebarea mea este daca se poate si daca trebuie sa dau inapoi salariile primite?
Va multumesc inca odata.

Nu, nu exista testament, trebuie sa facem succesiunea dar ne-am lovit de problema asta.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Dansa tot insista ca fiind "mostenitoare a defunctului" insemna ca are drept mai mult ca noi asupra pamantului propriei noastre mame. Multumesc pentru clarificare. Inca o intrebare va rog, imi puteti spune un articol de lege sau ceva care sa ateste lucrul acesta?
Buna ziua. As dori si eu un raspuns la o intrebare mai complicata despre o mostenire. Sper ca am nimerit locul potrivit unde sa intreb fiindca nu sunt prea bun la calculatoare.

Suntem 4 frati. Mama mea a trait in concubinaj cu un barbat un anumit timp. Acesta si-a adus dintr-o casnicie anterioara 2 fete. Cand tatal lor a murit, mama le-a dat tot pamantul acestuia lor. Cand s-au dat titlurile de proprietate, una dintre acele 2 fete s-a trecut ca mostenitoarea defunctului pentru a beneficia de subventii. Acum mama a murit iar aceasta fata "mostenitoare a defunctului" cere jumatate din pamanturile mamei, iar noi restul de 5 sa impartim cealalta jumatate intre noi.

As vrea sa stiu ce se poate face in cazul acesta si ce anume inseamna "mostenitoare a defunctului".

Multumesc,
Aurel
Răspuns la discuția mostenire
Ok, multumesc pt informatii!
Discuție mostenire
Buna ziua! Am si eu o intrebare legata de o mostenire. Acum un an a murit mama mea si de atunci s-au iscat discutii de la mostenire fiindca nu a lasat nimic scris. Eu si cu sora mea mai mare suntem din prima casatorie a mamei. Mai sunt 4 frati mai mici pe langa noi rezultati din concubinaj (2 din primul si inca 2 din al doilea concubinaj). In anul care a trecut mentionez ca eu am avut grija de mormantul mamei, am platit impozitul pe casa si pamant pe 2 ani si am facut doar inmormantarea cu ajutorul unei surori vitrege care dupa inmormantare s-a retras de tot si ea la restul (praznice etc).
Fratii vitregi vor sa vanda casa si au pus un pret pe ea dar eu nu vreau sa vand fiindca eu sunt singurul care poarta numele mamei iar ea a zis ca sa nu fie daramata/vanduta pe 10 ani fiindca ea a fost cea care a construit-o. Cand s-a petrecut primul concubinaj casa era deja construita. Ce drepturi au copii proveniti din concubinaj si pot sa vanda casa fara acordul meu?

Multumesc