avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate Sanzien77

Activitate Sanzien77

Buna ziua!
Doresc să deschid un srl pentru închirierea unei case in regim hotelier, însă casa este pe numele tatălui meu. Din ce am înțeles, se face un contract de închiriere intre mine și el că să pot deschide firma pe numele meu. Întrebarea mea este daca ulterior voi plati impozitul pe clădire nerezidentiala că persoana juridica in urma acelui contract de închiriere cu titlu gratuit.
Mulțumesc!
Buna seara!
Vreau sa inchiriez o casa de vacanta pe platformele booking si airbnb ca persoana fizica apoi sa raportez castigurile la anaf.
Casa nu este pe numele meu, ci pe numele tatalui meu. Este necesar sa imi faca un contract de inchiriere ca sa pot inchiria legal si pentru a raporta castigurile pe numele meu?
Multumesc
Cred ca actele au fost facute la Ploiesti in anul 1991. Vom incerca sa aflam exact unde.
Multumesc!
Din pacate e posibil sa nu mai existe cabinetul notarial sau sa nu mai stie exact unde a fost facut..
Buna seara!
Tatal meu a pierdut actul de vanzare-cumparare pentru o casa din Busteni, Jud Prahova. Nu mai detine nici copie.
Singurul act pe care il mai are este un cadastru care nu a fost depus la momentul respectiv. Acolo se regaseste numarul de carte funiciara.
Cum putem obtine un nou act?
Multumesc
Buna ziua!
Tatal meu are un credit la banca in valoare de 10.000 euro pe care il plateste lunar.
In curand ne va dona mie si fratelui meu toate propritatile sale,
Pe viitor, in cazul decesului sau, mama va mosteni creditul? Ea are un apartament care este deja doar pe numele sau. In cazul acesta banca o va obliga sa plateasca datoriile tatalui meu? Mentionez ca tatal meu nu o sa mai aiba proprietati pe numele sau, ci doar acel credit..
Viitorul meu sot are datorii la ANAF pe SRL facute cu multi ani in urma.
In curand urmeaza se ne casatorim si ma intrebam daca exista posibilitatea ca pe viitor sa ma afecteze acest lucru.
Momentan nu am nimic pe numele meu, insa peste cativa ani, o sa mostenesc o casa iar in viitorul apropiat mi se va face un act de donatie pentru un apartament.
Exista posibilitatea ca statul sa imi puna sechestru pe aceste case? Dar pe salariu?
Multumesc