Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Vreau sa inchiriez o casa de vacanta pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Vreau sa inchiriez o casa de vacanta pe platformele ...

Buna seara!
Vreau sa inchiriez o casa de vacanta pe platformele booking si airbnb ca persoana fizica apoi sa raportez castigurile la anaf.
Casa nu este pe numele meu, ci pe numele tatalui meu. Este necesar sa imi faca un contract de inchiriere ca sa pot inchiria legal si pentru a raporta castigurile pe numele meu?
Multumesc
Bună dimineața!
Puteți încheia cu tatăl dvs.un contract de închiriere in care sa se specifice dr.dvs.de a subînchiria casa respectiva, dar în situația aceasta atât tatăl dvs., cât și dvs.veti avea castiguri din închiriere și ambii trebuie sa le raportați la fisc.
Mai simplu este că tatăl dvs.sa va dea o procura prin care să vă permită să închiriați casa respectiva și să faceți dvs, toate actele( contractul de inchiriere, inclusiv raportările către fisc, etc), dar raportările respective se fac pe numele tatălui dvs., de către dvs., că mandatar.