avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate Attila-Arpad Dombi

Activitate Attila-Arpad Dombi

Răspuns la discuția Telefoane anonime
Mda... ar fi cea mai simpla solutie dar la multi iese din discutie ca e prea important numarul, eu nu l-as schimba ptr. nimic in lume... cel mai bine e instalarea unui soft de filtrare apeluri... dupa cate imi amintesc am si dat un link mai sus catre unul gratuit de symbian.
Raul Sabau a scris:

Daca vrea se poate asa ma auzit si eu ca judecatorul poate sa-ti scada si alea 4 luni daka vrea. Si eu o sa cer avocatului sau judecatorului sa-mi scada si cele 4 luni din un an de zile de stat fara permis. Acesta intrebare o am si eu la un avocat de pe forum..........DACA AM STAT 4 LUNI JUDECATORUL POATE SA IA IN CALCUL SI CELE 4 LUNI PIERDUTE??

Nu
Răspuns la discuția FURT CORA
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Eu cred ca s-a exagerat prea mult raportat la paguba concreta care a fost de altfel si recuperata prin achitarea prejudiciului.
Sunt de acord dar nu cunoastem situatia exacta de fapt...
Mai cred ca cei care au procedat asa au avut o atitudine abuziva intrucat interventia trebuie sa fie raportata la situatia concreta existenta.Cum ar fi fost sa sara pe el si sa-l incatuseze la punandu-l la pamant.
A spus doar ca e nemultumit ca i s-a cerut sa se legitimeze si acest lucru nu mi se pare un abuz, in plus, dupa cate stiu, cei de la paza magazinelor nici nu au catuse... nu a mentionat nici un fel de violenta decat cel mult verbala...
Nu stiu in ce masura parchetul ar fi considerat furt luarea acelor magneti.Nu ma refer la actiunea de luare, ci la faptul ca el nu stia ca ar comite o fapta ilicita, mai ales ca acei magneti nu aveau nici valoare economica..
Binenteles ca se va aplica 18 ind. 1 si fapta nu va constitui furt in sensul legii penale dar acele obiecte aveau valoare economica (si o balega de vaca are valoare economica si se poate vinde ca ingrasamant sau un fir de nisip lipit pe o foaie poate fi considerat opera de arta si tot are valoare economica... orice obiect material are o valoare economica dar o are mai mare sau mai mica nu deloc... pana nu demult se considera ca apa nu are valoare economica si mai nou se vinde la 6 lei/l in baruri)

In opinia mea pot fi dati in judecata pentru atitudine abuziva daca interventia depaseste notiunea de legitim prin raportarea la situatia de fapt concreta.
In Romania insa nu prea deschide nimeni astfel de procese.

Si eu sunt de aceeasi parere dar la noi e cam greu de dovedit...
Răspuns la discuția FURT CORA
Tu faci marea greseala de a crede ca drepturile se exclud reciproc... ce spui tu sunt aberatii...
de ex. "Motivul pentru care am vrut sa ii dau in judecata era faptul ca mi-au cerut actele fara sa aiba drept(numai politia si jandarmeria au dreptul) si mi-au facut poza si copie dupa buletin fara sa aiba drept." (in cazul infractiunilor flagrante orice persoana te poate retine si, cu atat mai mult, iti poate retine doar datele si sa-ti dea drumul in baza principiului cine poate mai mult poate si mai putin)...
"Bineinteles ca din moment ce si-au recuperat asa-zisa paguba nu aveau drept sa mai fac a poza sau copie dupa CI." (nu vad ce legatura are recuperarea prejudiciului, care e cel mult o atenuanta in caz de infractiune, cu legitimarea sau dreptul de a face poze)...
"din moment ce eu nu am stiut ca acei magneti sunt considerati furt " (exista un principiu in drept nemo legem ignorare censetur, adica nimeni nu poate invoca necunoasterea legii... si legea spune ca "Luarea unui bun mobil din posesia sau detentia altuia, fara consimtamântul acestuia, în scopul de a si-l însusi pe nedrept" este furt fara a distinge intre bunurile mobile care fac obiectul acestei infractiuni nici dupa valoare -- indiferent daca este vorba de 1 miliard de euro sau de un ac cu gamalie -- , nici dupa dimensiuni etc. si se mai aplica un alt principiu ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus, adica unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem)
"am ajuns sa fiu catalogat ca un infractor din cauza ca nu imi cunosc drepturile." (nu cred ca scrie nicaieri ca ai dreptul sa furi!)
"alti fura miliarde pe fata si nu patesc nimic iar tu daca zmulgi o pana dintr-o gaina o patesti." (barfa comuna la noi dar nu e asa... e de vina mass-media cu exagerarile ei... cum am zis si mai sus nu conteaza cat furi ci faptul ca furi, la paguba mica si recuperata scapi cu 18 ind. 1 c.p. dar nu iti poate aplica aceasta iertare la infinit si tot te condamna la un moment dat si in presa automat apar titluri gen "2 ani puscarie ptr. o pana de gaina" uitand ca respectivul e la poate a 15-a fapta de furt si reversul medaliei "a furat 4 mil. euro si a luat 4 luni cu suspendare" la fel presa uitand ca e totusi prima fapta de natura penala savarsita...)
"Daca eu stiiam car imi sunt drepturile nu se ajungea aici" (puteati sa le stiti... a nu fura este o obligatie nu un drept)
Pacat... dar aveau intaietate reglementarile europene in materie numai ca le-a luat cam mult suedezilor sa-si dea seama... singura solutie e ca in cazul demonoid (mutat serverele dintr-o tara in alta pana se adopta si acolo legi care sa reglementeze situatia)... lumea se schimba prea repede si vrea acces urgent la informatie, daca ar fi vreun referendum privind aceasta situatie eu as fi de acord sa se aboleasca in parte legea drepturilor de autor sau macar sa se excepteze astfel de site-uri... imi pare rau de cei de la thepiratebay ca stiu ca s-au luptat mult.... totusi vad ca inca le merge site-ul.
Deocamdata va este suspendat permisul pana se va finaliza procesul cu o sentinta definitiva de condamnare si in acel moment acesta se va anula si puteti da examen la un an de la ramanerea definitiva a sentintei... din pacate nu se tine cont de perioada cat ati stat fara permis si nici nu se dau dovezi cu drept de circulatie... sunt unii care au ramas vreo 2 ani fara permis pana sa ajunga dosarul in instanta...
M-ai inteles gresit.... nu era vorba de a cere 18 ind. 1 ci de a spune exact ce cere "clientul"... eu nu cred ca-s pe post de papagal nici din oficiu nici ales... am obtinut si eu 18 ind. 1 in instanta ca si la noi is tampiti procurorii dar asta nu are nici o legatura cu speta... si da am pus concluzii de achitare desi probele erau in defavoarea clientului si culmea am si castigat (imi vine sa-mi dau cu capul de pereti si acuma ce judecator tampit a fost ala... din pct. de vedere al cetateanului mi se pare super ok, dar din pct. de vedere al avocatului mi se pare tampita rau solutia desi favorabila clientului)...

Tu se pare ca uiti ca avocatul are cel putin astea 2 principii de baza: 1. e independent si se supune doar legii si 2. Contribuie la aflarea adevarului (deci nu-l ascunde... desi unii fac asta).

Mai gresesc si procurorii si se poate cere achitarea in instanta dar eu am spus ca in marea majoritate greu ajung cazurile ce merita 18 ind. 1 in instanta... de asta am spus ca ma indoiesc ca ar fi cazul in speta de fata...

Si repet discutia nu e despre a pune concluzii de achitare ci de a repeta ca papagalul ce spune clientul... el vrea sa spui o fraza anume indiferent daca are sau nu substrat juridic si mi se pare aberant....
Răspuns la discuția probleme tehnice
Pe mine m-a dezamagit complet... eu il prefer pe cel care era inainte... nu ma intereseaza ce nota am ca mai nou la asta se rezuma ci cate voturi pro/contra a primit un anumit post... acuma e general nu pe post-uri (raspunsuri)... nu-mi place deloc.
Pai tocmai asta ma deranjeaza... un user normal primeste aplauze, un consultant primeste recomandare, dar daca ai recomandat o data pe cineva nu-l mai poti recomanda din nou (am vrut de ex. sa ii dau un plus la AVLIL ptr. un post si de unde ca nu am nici un buton nici de recomandare, nici de da/ nu... ca am recomandat-o acuma vreo 2 ani... :).. eu prefer vechea formula cu da/nu si recomandare separat ptr. fiecare post....

Later edit: Aplauzele nu ma incalzesc cu nimic daca nu stiu cati sunt contra...
"Subsemnatul x solicit judecarea in lipsa..". merge si prin recomandata simpla prin posta (importanta e data depunerii)... evident se poate angaja avocat care sa mearga sa piarda timpul in locul dumneavoastra dar nu stiu daca merita (depinde de sanctiunea pe care o puteti "incasa" ca ptr. o amenda de 10-500 lei nu cred ca merita sa platiti si avocat minim 500 lei - ca sub suma asta e numai consultatia - chiar daca o sa castigati pe foaie si cheltuielile judiciare care spun ca trebuie restituite sumele cheltuite cu procesul - inclusiv avocat - dar e foarte de greu de executat politia)... la primul termen se poate cere un nou termen ptr. angajare aparator (desi mie de multe ori mie mi se pare aberatie ca doar avea timp omul sa-si angajeze avocat ca doar e o luna de la depunerea cererii pana la primul termen).