avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate sorin_marian

Activitate sorin_marian

Multumesc. O sa incerc ca autorizatia sa fie doar pe numele meu.
Multumesc frumos de raspuns, foarte util si la obiect. Din pacate am demarat actele pentru obtinerea autorizatiei de construire. Am depus actele pentru certificatul de urbanism, pe numele ambilor proprietari si o sa urmeze pentru autorizatia de construire, gandindu-ma ca voi putea face PV de receptie si intabularea pe numele unuia singur. Este posibil?
Aha, pai asta vreau sa aflu. Ce conventie trebuie facuta astfel incat doar unul sa fie proprietar? Autorizatia de constructie, procesul verbal de receptie, intabularea se pot face de la inceput pe numele unuia dintre ei si pentru asta trebuie sa existe aceasta conventie, sau dupa ce se termina cu totul se face aceasta conventie?
Pai daca nu se intampla sa devina ambii detinatori de teren automat proprietari pe casa dupa construirea acesteia spuneti-mi dvs. cum ajung cei 2 sa devina proprietari pe casa.
Situatia "de fapt" cred ca am expus-o destul de clar si exact. Tot inseamna tot, mai putin sa-mi cedeze in proprietate partea lui de teren :D.
Daca puteam face asta nu mai deschideam topicul. Casa dupa construire va intra automat in proprietatea ambilor detinatori de teren, dar sper sa gasesc o modalitate ca in final sa fiu doar eu proprietar pe casa. Partea buna este ca am tot suportul celuilalt proprietar. Dar nu stiu modalitatea de a face acest lucru.
Buna ziua. Am in proprietate impreuna cu cineva un teren (50% - 50%). Poate cineva sa imi spuna in ce conditii as putea sa construiesc pe acest teren iar constructia rezultata sa fie doar in proprietatea mea? Mentionez ca terenul nu se poate imparti din cauza geometriei locului. Multumesc!