avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 278 soluții astăzi
Forum Activitate Rallu95

Activitate Rallu95

Buna ziua,situația este următoarea, sunt angajată unei societăți din 09.09.2018 in data de 3.03.2019 am intrat in concediu de risc maternal 75% iar pe 29.06.2019 in concediu prenatal 85% problemă este că firma mi-a virat doar suma de 500 de lei .Vă atasez mai jos calculul lor cu venit realizat.
Iulie 0 zile lucratoare 0 venit realizat
August 0 zile lucrătoare 0 venit realizat
Septembrie 0 zile lucrătoare 0 venit real.
Octombrie 16 zile lucrătoare 1322
Noiembrie 21 zile lucrătoare 1900
Decembrie 18 zile lucrătoare 1800
Ianuarie 20 zile lucrătoare 2080
Februarie 20 zile lucrătoare 2080
Martie 21 zile lucrătoare 0
Aprilie 20 zile lucrătoare 0
Mai 20 zile lucrătoare 0
Iunie 19 zile lucrătoare 0
Total zile si venit baza calcul 122 4160
Venit brut mediu pe zi 34,100
Zile si indemnizații CAS 23zile 667 lei
Este corectă metoda lor de calcul ? Tinand cont ca eu am realizat venituri si din concediu de risc. Multumesc
Răspuns la discuția Oprire bani de catre firma
nu,cand am predat masina si celelalte acte am semnat doar fluturasul de salariu pe luna februarie bani care ar fi trebuit sa ii primesc pe 25 martie
Buna ziua,pana la data de 28 feb 2018 am lucrat ca si agent de vanzari,de pe data de 1 martie la spusele medicului am intrat in concediu de risc maternal,firma fiind din alt judet au hotarat sa inchida ruta mea si sa nu ma inlocuiasca cu nimeni,problema mea ar fi ca de la clientii care ii aveam a mai ramas de recuperat o suma de 2300 de lei ceea ce firma a reusit sa ma convinga sa mii opreasca din salariul din februarie ca apoi sa ii recuperez de la client .o greseala mare din partea mea,Acum de la data de 1 eu nu am reusit sa recuoerez nici un ban si tin sa cred ca am pierdut un salariu pentru care am muncit o luna de zile ,I
Intrebarea mea este daca pot face ceva in cazul asta si daca eu sunt obligata sa recuperez banii si sa mi se opreasca din salariu,recuperandu-mi salariu doar in urma incasarilor,fiind insarcinata nu ma pot depla zilnic la clientii datornici in speranta ca vor achita ,ce as putea face sa imi recuperz bani de la firma si apoi firma sa ii recupereze de la client prin n moduri sau pe baza contractului de colaborare ,un sfat va rog,
multumesc din suflet
Discuție Proprire cont
Buna ziua ,am un cont la Unicredit pe care nu îl folosesc dar este pusă și o proprire,la actualul loc de munca banii ii încasez in mâna , in luna Martie urmează sa intru in concediu de risc maternal având 3 luni de sarcina din cunoștințele mele banca/executorul nu au voie sa pună proprire pe concedii/indemnizații/alocații ,întrebarea mea este ce card/cont ar fi necesar sa îmi redeschid doar pentru concediu și indemnizație fără a mi se pune proprire.Daca as dori sa se vireze pe contul soțului ar fi o problema dacă as da contul lui ? Mulțumesc
Răspuns la discuția Concediu creștere copil
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Răspuns la discuția Concediu creștere copil
Data nașterii ar fi la finalul lunii August iar pentru schimbarea postului ar fi mai greu pentru ca firma e la 300 de km distanță ,eu lucrând ca agent de vânzări in alta localitate ..țin sa mentionez ca din informațiile mele firma este in insolventa
Buna ziua,sunt însărcinată in 10 săptămâni ,țin sa precizez ca am lucrat din luna 02.2016-02.2017 la un angajator ,02.2017 pana in 09.2018 la alt angajator și din 10.2018 pana in prezent la alt angajator m-ar interesa dacă demisia mea actuala ar afecta CCC ținând cont ca depun efor la servici ceea ce nu îmi face bine.ce ar trebui sa fac sa nu pierd CCC .Mulumesc