avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiTN

Activitate MihaiTN

Buna ziua !

Am nevoie de consilierea dvs, si sper sa fi postat la sectiunea potrivita intrebarea mea. Am o firma de recrutare si plasare de personal, si pana acum am mediat obtinerea de locuri de munca pentru candidatii mei, in Norvegia. In momentul de fata, cererea din Norvegia este aceea de a detasa, imprumuta, inchiria forta de munca, numiti-o cum vreti.
Am fost sfatuit sa nu incerc sa ma transform intr-o agentie de munca temporara, si sfatul acesta l-am primit de la reprezentantii ai ITM-ului. Dansii mi-au recomandat solutia de a ma autoriza pe domeniile de activate care sa imi permita sa angajez personalul cerut din Norvegia si sa il detasez.

Aici in schimb m-am lovit de birocratie, si nici experianta mea nu ma ajuta deloc. Din cate am inteles, trebuie sa obtin pentru fiecare angajat pe care vreau sa il detasez, acel formular E101, care se obtine aplicand la CNPAS cu cate un dosar destul de stufos, pentru fiecare angajat. Am inteles si ca acest formular se obtine foarte greu, raspunsul se poate primi si in 40 de zile.Programul pentru depunerea dosarelor este limitat la 2 zile pe saptamana, si se depun doar in BUcuresti.
Pentru ca cererile din Norvegia sunt urgente, va intreb pe dvs, care este cea mai buna metoda ? Cum sa fac ? Exista firme de intermediere care se ocupa cu asa ceva ? eu am cautat si nu am gasit.

Va multumesc anticipat !

Cu respect,

Mihai Tudorica !
Va multumesc pentru raspuns. Mari modificari nu sunt. Doar termeni inlocuiti. Inseamna ca pot trece la realizarea dosarului, pentru ca indeplinesc toate cererile din Hot 938.


Inca odata multumesc!

Mihai Tudorica
Buna ziua,

Dvs mi-ati trimis CAPITOLUL VII ,Munca prin agent de munca temporara din Legea nr. 53/2003 Codul muncii.Ceea ce citisem, insa nu spunea nimic de infiintarea agentiilor de munca temporara. insa am gasit intre timp Hot nr 938 din 10 iunie 2004, care reglementeaza conditiile de infiintare si functionare, precum si procedura de autorizare a soc com, ce urmeaza sa isi desfasoare activitatea ca agent de munca temporara.

Conform a ce scrie in aceasta Hot eu pot capata autorizatia. insa nu sunt sigur ca nu mai sunt aparute modificari la aceasta hotarare 938.

Aveti cunostinta de asa ceva ?

Multumesc !
Buna ziua,

Am o nelamurire, si sper sa ma ajutati. Anul trecut am deschis, in Constanta, o agentie de recrutare si plasare forta de munca.

In Certificatul de Inregistrare la activitate principala este trecut : "Activitati ale agentiilor de plasare a fortei de munca -7810, 7820, 7830"

Sunt autorizat ITM, prin dovada eliberata de acestia, conform prevederilor art 9 din Legea 156/2000 asa cum a fost modificat prin art I pct 5 din OG nr 43/2002.

Pana acum am mediat contracte de munca, avand contract de mediere intre mine si candidat, CIM intre candidat si compania straina, in speta norvegiana, pentru ca doar in Norvegia trimit.

Am primit oferta din partea unei alte companii, sa inchiriez forta de munca catre ei. Ceea ce la ei se numeste leasing de personal. Stiu ca si la noi se poate, si am incercat sa imi dau seama singur, dar legile sunt incalcite si nu gasesc ce autorizatii trebuie sa aiba un agent de munca temporara.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, daca eu in stadiul actual pot face asa ceva, si daca nu, ce trebuie sa fac pentru a putea.

Multumesc !

Mihai Tudorica
Buna ziua,

dupa cum vedeti chiar din subiect, sunt interesat sa stiu care este procedura de vanzare a unui SRL catre o firma din Norvegia.

SRL-ul este start-up, din Constanta, suntem 3 actionari , de acord toti sa vindem la pretul corect . Cum se face tranzactia?

Multumesc anticipat !

Mihai Tudorica
Răspuns la discuția succesiune teren
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Deschideti mostenirea la notariat sau la instanta prin intermediul unui avocat.La instanta e posibil sa va coste mai ieftin decat la notar.Depinde din ce localitate sunteti.
Dupa ce obtineti certificat de mostenitor de la notar sau hotararea judecatoreasca a instantei se poate face vanzarea terenului.

avocat Claudiu Lascoschi


Terenul este in Zarnesti , jud BV , eu sunt in Constanta, la fel si parintii mei . Ce acte mi-ar trebui pentru a deschide mostenirea la instanta ? Si care ar fi taxa pe care o percepe un avocat pentru asa ceva ? Si inca o intrebare ...cam cat dureaza aceasta operatiune ?

Multumesc mult !
Răspuns la discuția succesiune teren
Multumesc de raspuns . A incercat cineva sa imi explice , dar nu intelesesem ce este cu partile respective.
In situatia data , care este procedura legala , prin care mama mea sa poata vinde ( bunica mea este de acord cu vanzarea a 700 mp , la fel si celelalte rude implicate ) ?

Va multumesc !
Buna ziua !
Am si eu un exercitiu , ca sa nu ii zic problema . In familia mea, exista un teren , pe care intentionam sa il vindem . Situatia este urmatoarea :
-teren cu casa ( 1400 mp) , apartinand parintilor mamei mele .
-tatal mamei , a murit , acum 10 ani , cred
-mama mamei inca traieste
-mostenitori , teoretic erau 2 , mama si cu fratele ei
-fratele mamei a murit
-din partea fratelui mamei , au ramas sotia si 3 fete.

Intrebarea mea este , mama mea cat are dreptul din acel teren, cum trebuie facuta succesiunea ? Intelegerea ...aprobata de toata familia , este ca mama mea are 700 mp , partea fara casa , livada din spatele casei.


Multumesc !
Răspuns la discuția cesiune catre un SA strain
Multumesc mult , si imi trebuie sa fac mea culpa, deoarece nu inteleg toate subtilitatile de limbaj folosite in profesia dvs. Am cateva ...cunostinte de drept , si se vede treaba nu suficiente :P.

Multumesc pentru intentiile bune!

Mihai
Răspuns la discuția cesiune catre un SA strain
da , probabil ca suntem intr-o eroare , amandoi. sau unul dintre noi :). mie mi s-a raspuns la intrebare intre timp , ceea ce inseamna ca dvs sunteti , nu in eroare, ci nu beneficiati de toate detaliile . Pe mine ma interesa cum fac cesiunea la val nominala , pt ca investitia vine in urma unei intelegeri intre mine si SA-ul norvegian, conform unui plan de dezvoltare construit si aprobat de amandoi de comun acord.

Cu respect,

Mihai