avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate Crisscristina

Activitate Crisscristina

Discuție Copii
Bună ziua.am doi copii din alta relație o fetița de 3 ani și un băiețel de 5 ani.eu am decis sa ma despart de fostul deoarece nu ne mai înțelegeam.inainte de a pleca am fost cu el la primărie am completat un folmular precum ca ii las în grija lui cât sunt plecata din tara la munca ca să câștig un ban pentru mine și copii mei.eu după ce rezolv cu toate actele aici în străinătate vreau sa îmi iau copii la mine sau măcar fetița dar el acum nu mai vrea sa mii dea și tot spera ca o sa fim împreună sau dacă nu cică sa fiu în România ca peste granița cică nu ii vrea...baiatul îl iubește foarte mult fetița la început nici nu a vrut-o zicea ca nu e fata lui și nu o iubește,ca dacă o fii sa ne despărțim băiatul rămâne la el și fata sa o iau eu asa spunea, acum nu vrea sa mii de-a pe nici unul.cand copii au liber la grădiniță și cămin ii lasă singuri în casa încuiați și pleacă unde are treaba el,îmi este frica Doamne ferește cum sunt mici sa nu facă vreo prostie și sa pățească ceva...eu cu fostul nu am fost căsătoriți ce ne leagă sunt doar acești 2 copii,el la băiat nu va renunța nici în ruptul capului și fata acum nu vrea sa mi-o dea ca să îmi facă mie rău..ce as putea face ca să îmi pot lua măcar fetița înapoi sa fie cu mine sau să am tutela doar eu asupra ei?
Răspuns la discuția Cazier
nu a primit încă citația de la politie ca să se prezinte ca să ii spună ce au hotărât, este și însărcinată este speriată

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:


Crisscristina a scris:

Nu a mai făcut asa ceva niciodată sa lăsat influentata de cineva...ii pare rău și a spus ca va recunoaște la politie despre ce a făcut...ea este în germania

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

In Germania se aplica sigur amenda.
Depinde însă ce fel de amenda...
Mai are si problema ca indiferent de amenda daca nu o achita ajunge la închisoare daca mai ajunge in Germania.
Nemții nu se joacă la bani.

Ca si paralela, va pot spune ca si in Romania se aplica amenda administrativă până la modificarea legii în 2014.

În regimul comunist se putea ajunge la închisoare pentru un astfel de furt.
A fost ceva de lucru ca sa se ajunga la amenda administrativă în România în condițiile în care furtul.era furt si polițiștii ii vroiau la beci si pe.cei care furau asa...
Eu m-am folosit de sistemul german de drept pentru a lămuri lucrurile în România.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București




Daca este in Germania sa achite amenda ca sa nu ajunga la inchisoare.

Răspuns la discuția Cazier
Nu a mai făcut asa ceva niciodată sa lăsat influentata de cineva...ii pare rău și a spus ca va recunoaște la politie despre ce a făcut.nu a primit încă citația de la politie ca să se prezinte ca să ii spună ce au hotărât ea este în Germania,este și însărcinată.este speriată

Ana-Maria Dutescu a scris:

Stiti sigur ca a luat amenda? pare un furt minor, cred ca si amenda e cam exagerat de aplicat...

Răspuns la discuția Cazier
Este atât de grav cea ce a făcut?

Crisscristina a scris:

Ce înseamnă amendă penală sau administrtiva?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Depinde daca a primit amenda penală sau amenda administrativă.



Răspuns la discuția Cazier
Ce înseamnă amendă penală sau administrtiva?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Depinde daca a primit amenda penală sau amenda administrativă.

Discuție Cazier
Bună ziua.o prietenă a fost prinsa furând din magazin de haine în Germania o lenjerie intima și o pereche de șosete...în afara de amendă va avea și cazierul pătat pentru asa ceva este destul de grav ce a făcut??? este la prima abatere la așa ceva nu sa mai întâmplat niciodată nimic