Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier

Bună ziua.o prietenă a fost prinsa furând din magazin de haine în Germania o lenjerie intima și o pereche de șosete...în afara de amendă va avea și cazierul pătat pentru asa ceva este destul de grav ce a făcut??? este la prima abatere la așa ceva nu sa mai întâmplat niciodată nimic
Crisscristina, utilizator
Depinde daca a primit amenda penală sau amenda administrativă.
Ce înseamnă amendă penală sau administrtiva?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Depinde daca a primit amenda penală sau amenda administrativă.

Este atât de grav cea ce a făcut?

Crisscristina a scris:

Ce înseamnă amendă penală sau administrtiva?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Depinde daca a primit amenda penală sau amenda administrativă.

Stiti sigur ca a luat amenda? pare un furt minor, cred ca si amenda e cam exagerat de aplicat...
In Germania se aplica sigur amenda.
Depinde însă ce fel de amenda...
Mai are si problema ca indiferent de amenda daca nu o achita ajunge la închisoare daca mai ajunge in Germania.
Nemții nu se joacă la bani.

Ca si paralela, va pot spune ca si in Romania se aplica amenda administrativă până la modificarea legii în 2014.

În regimul comunist se putea ajunge la închisoare pentru un astfel de furt.
A fost ceva de lucru ca sa se ajunga la amenda administrativă în România în condițiile în care furtul.era furt si polițiștii ii vroiau la beci si pe.cei care furau asa...
Eu m-am folosit de sistemul german de drept pentru a lămuri lucrurile în România.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat