avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate Neama Adrian

Activitate Neama Adrian

Răspuns la discuția Raspuns la intampinare
Pot depune documentul prin posta Raspunsul la intampinare, concluzii scrise etc.
Multumesc.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Raspunsul la întâmpinare este pur formal,nu exista o sancțiune în caz de nedepunere.Puteti face daca credeti ca aveti ceva argumente suplimentare un raspuns pe care il intitulati cum vreti concluzii scrise etc.

Buna seara,
va rog sa ma ajutati cu raspunsul la o intrebare legata de intampinare. Am contestat un proces verbal de contraventie, si pe data de 27 ianuarie 2020 am primit citatia in care este specificata data, ora si locul unde va avea loc procesul, precum si intampinarea depusa de Politie.
intrebarea mea este: mai trebuie sa intocmesc Raspuns la intampinare daca judecatoria a fixat deja termenul de judecata.
In Citatie nu scrie nici unde ca ar trebui sa depun raspuns la intampinare.
Multumesc.
Răspuns la discuția Amenda injurii cuantum maxim
Ce ar trebui sa contina plangerea contraventionala, motive in fapt?
Multumesc!

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

nu constituie o proba suficienta, declaratia dansei fara alti martori. Da se poate anula pv sau reduce cuantumul amenzii.

Răspuns la discuția Amenda injurii cuantum maxim
O poate chema politia in instanta pe fosta prietena, iar aceasta sa sustina ca am comis faptele inscrise in procesul verbal ?
Avand in vedere ca totul s-a intamplat in masina si nu exista martori sau filmari, ci doar cuvantul ei contra cuvantului meu, am sanse ca instanta sa anuleze PV sau sa reduca amenda in cuantum minim adica 200 lei?

Multumesc !



Neama Adrian a scris:


Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Tocmai aceasta e ideea ca nu va putea face dovada daca nu exista martori sau filmari.



Răspuns la discuția Amenda injurii cuantum maxim
Multumesc !

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Tocmai aceasta e ideea ca nu va putea face dovada daca nu exista martori sau filmari.

Răspuns la discuția Amenda injurii cuantum maxim
Si cum va face politia dovada faptei?

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Da, puteți contesta procesul-verbal, dacă mai sunteți in interiorul termenului. In cadrul unui litigiu de genul prevalează prezumția de nevinovăție, la fel ca și in procesul penal, astfel ca pârâtul (poliția) va trebuie sa facă dovada faptei contraveniente sancționată prin procesul verbal.

Răspuns la discuția Amenda injurii cuantum maxim
Buna seara, daca am primit amenda pentru injurii 700 de lei.
Pot plati in termen de 15 zile amenda la jumatate din valoare?
Buna seara,
Am avut o cearta cu prietena mea în timp ce ne deplasam în mașină prin oraș. Ea sa mă sperie a sunat la 112 dar a închis imediat telefonul. Cei de la 112 tot sunau si intru-n final ea a răspuns, a venit un echipaj de politie si am primit amenda prin posta pentru injurii si violenta.
Avand in vedere ca sunt la prima abatere de genul asta si a fost o cearta, cum in toate cuplurile se poate intampla, pot obtine anularea procesului verbal de contraventie sau reducerea amenzii ?

Multumesc.
Discuție Rovineita
In ultimi 5 ani, am rovinieta facuta pe un an de zile.
Doar ca rovinieta a expirat in 18.11.2018 si mi-am facut rovinieta in 22.12.2018, cand mi-am dat seama ca nu mai am rovinieta valabila, si in 22.11.2018 am fost filmat de o camera si am primit prin posta PV de contraventie si amenda 250 lei.
Perioada in care nu am avut rovinieta este din 22.11.2018 - 21.12.2018, deci 30 zile calendaristice.
Intrebarea este daca am mai fost pozat de camera in perioada de 23.11.2018 - 21.12.2018 mai primesc vreo amenda.
Multumesc.
Buna seara,
Am uitat ca mi-a expirat rovinieta in 18.11.2018 si am primit acasa prin posta ca am circulat fara rovinieta in 22.11.2018, PV-ul este cu data de 26.02.2019.
Am mai circulat fara rovinieta pana cand mi-am dat seama ca rovinieta a expirat si am facut-o in 22.12.2018.
Intrebarea este daca voi primi amenda si pentru perioada din decembrie in care am circulat fara rovinieta?
Multumesc.