avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate denisvoicu

Activitate denisvoicu

Doresc sa cumpar un apartament in Bucuresti de la un dezvoltator.
Asociatia Salvati Bucurestiu a intentat proces nu stiu sigur daca primariei si/sau dezvoltatorului pentru acest imobil, procesul este pe rol.
S-a facut rezervarea apartamentului, acum vanzatorul doreste sa facem un antecontract.
Este posibil sa fac antecontract este corect? Antecontractul se face la notar, are valoare juridica?
Ati mai avut situatii asemanatoare?
Va multumesc,
Răspuns la discuția Contract de arenda


financiar11 a scris:

Multumesc, am gasit si eu modele pe internet, dar nu stiu exact cum sa-l completez. Adica ii trec pe toti 3 intr-un singur contract sau fac 1 contract pentru fiecare persoana in parte... s.a.m.d

Contract cu fiecare in parte si se specifica actul prin care au devenit mostenitori ar fi bun si un cadastru al terenului intabulare.
Buna ziua,
Va rog sa imi raspundeti la o intrebare intr-un caz concret.
Am avut bilet de trimitere in luna martie la gastroenterologie, pe baza lui am facut o consultatie la cabinetul de specialitate din cadrul policlinicii din oras, unde doctrorul mi-a recomandat sa fac o colonoscopie. M-am programat pentru luna mai (23.05.2019) pentru efectuarea colonoscopiei la o clinica particulara unde se practica coplata si unde trebuie sa platesc o parte din procedura si sa vin cu bilet de trimitere de la dr. de familie.
Doctorul de familie refuza sa imi dea o trimitere noua pentru gastroenterologie pe motiv ca mai este valabila 60 de zile cea veche pe care am folosit-o la primul consult. Ce pot face in aceasta situatie? Are dreptate dr. de familie ? Care este intervalul de timp pentru aceste timiteri la acelasi compartiment/domeniu?
Cu multumiri,
Denisa Voiculescu