avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Activitate vicutza45

Activitate vicutza45

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneți daca Apostila de la Haga are o anumită valabilitate.
Eu as vrea sa-mi echivalez in Germania studiile efectuate in România, pentru profesia de Farmacist...Mai exact, ar trebui sa apostilez la Prefectură Diploma de studii, suplimentul diplomei, programa analitică, certificatul de conformitate eliberat de DSP...
Am înțeles ca certificatul de naștere nu mai trebuie apostilat la Prefectură si as putea sa-l traduc direct in Germania, dar as vrea sa știu dacă mai trebuie sa apostilez si alte acte înafara de cele menționate, de exemplu cazierul judiciar etc.....si daca Apostila are o anumită valabilitate..

Mulțumesc!
Bună ziua..
In cazul in care o persoana detine deja un permis de conducere moldovenesc,care nu este valabil mai mult de 6 luni pe teritoriul Germaniei(nici permisul moldovenesc preschimbat in permis românesc nu este valabil),atunci este posibil sa faca o cerere la poliție ca sa renunțe la permisul moldovenesc ca sa se înscrie la școala auto in România si sa obtina un permis românesc fără inscriptie MD pe verso?
Am citit pe un site cu legi europene in ceea ce priveste permisul auto ca nu ai dreptul sa detii 2 permise de conducere DOBÂNDITE PE TERITORIUL UE,dar Republica Moldova nu este teritoriu UE,iar in Germania ești obligat sa te inscrii la școala auto si sa susții din nou toate examenele.De ce nu ar fi posibil si in România?