avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate JohnRomero

Activitate JohnRomero

Dupa ce faceti amiabila nu mai aveti nicio treaba cu nimeni. Sa se duca la politie linistita ca politia o sa o trimita la plimbare. Pentru asta exista RCA, ca sa nu stati dumneavoastra sa va intrebati si sa va faceti griji de cat costa reparatia. Daca exista vreo problema va trebui sa rezolve persoana respectiva cu asiguratorul dumneavoastra.
Buna ziua,
Am incurcat datale la masina stiam ca imi expira itpul pe 01.04.2024 dar din pacate era invers 04.01.2024. Cand am realizat asta era sambata si peste tot era inchis asa ca luni m-am dus sa il fac.In drum spre itp (aproape de casa) am facut accident, prima oara in 16 ani.. s-au aliniat toate planetele. Nu uit niciodata cand imi expira rca , itp etc dar de data asta am incurcat datele.
Problema cea mare e ca casco (Asirom) mi-a respins dosarul pentru ca aveam itp expirat desi masina era in stare perfecta, de cuarnd iesita din garantie si cu istoric la reprezentanta. Imi imaginez ce s-au excitat cei de la Asirom cand au vazut ca nu trebuie sa plateasca.

Cauza accidentului nu a fost datorita unei defectiuni tehnice, ci unei neacordari de prioritate.
Se mai poate face ceva, are rost sa ma indrept spre asigurator pe cale legala? Chiar mi s-a parut stupid faptul ca daca masina era parcata ma despagubeau dar pentru ca era in miscare nu mai despagubesc.
Masina era in stare tehnica perfecta la momentul accidentului.
Multumesc de raspunsuri.
Mi-am facut o idee.. pot plati 40.000 euro bancii, iar cand se implineste 1 an de la casatorie vom merge la un notar sa schimbam regimul matrimonial pentru a include creditul si apartamentul cu acordul bancii si daca banca nu vrea, vom face un efort sa inchidem creditul. Masura aceasta este pentru termen lung, nu pentru termen scurt. Ca dovada am plata catre banca care consider ca e dovada ca banii au fost din contul propriu si personal :).
Multumesc frumos pentru raspuns. Nu am inteles partea cu declaratul. Sotia unde trebuie sa declare faptul ca am platit eu? La notar? Sau aveti idee unde as putea obtine mai multe informatii cu pasii necesari?

Creditul vrem sa-l inchidem intr-un an maxim doi.. deci banuiesc ca putem inchide creditul iar apoi sa schimbam regimul matrimonial astfel incat sa nu mai amestecam banca, dar doream sa platesc cei 40000 euro acum ca sa nu mai platim dobanda la ei degeaba, daca tot avem banii.

Costurile unui contract vanzare cumparere intre noi este de 4000 lei. Nu stiu ce implica schimbarea regimului matrimonial ca si costuri.

Banuiesc ca cel mai avantajos in momentul de fata este ca eu sa platesc 40.000, sotia sa declare acest lucru(nu stiu unde) iar cand strangem banii si implicit a trecut 1 an de la casatorie sa inchidem creditul si sa schimbam regimul matrimonial sa includa si acest imobil.
Buna ziua,

Sotia mea a cumparat un apartament cu credit ipotecar.
Anul acesta ne-am casatorit si m-am gandit sa acopar jumatate din creditul total prin urmare doresc sa devin si eu proprietar pe jumatate din apartament. Sotia doreste si ea acest lucru. Creditul a fost de 77000 euro , mai sunt de plata 57000 din care vreau sa platesc 40000 euro. Apartamentul valoareza undeva la 110-120 mii acum

Ce optiuni am?
Noi am ales regimul matrimonial comun. Se poate adauga acest apartament dobandit de sotie inainte de casatorie acum?

Nu doresc prin donatie pentru ca mi se pare o porcarie si poate fi revocat si atacata usor.
Singura solutie pe care o cunosc momentan este contract de vanzare cumparare pe jumatate din apartament cu acordul bancii (fiind ipotecat), dar cumva mi se pare nepotrivita. Ma intreb daca exista alternative.