avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate BiaByanca

Activitate BiaByanca

Multumesc! In legatura cu permisia, se poate obtine la nasterea copilului, ca un drept sau trebuie sa aiba credite si sau recompensa?
29 ani
Buna seara. Sotul meu a primit o pesdeapsa de 1 an si 20 zile cu executare in penitenciar, incepand in 24.06.2020. A iesit la munca, a participat la cursuri si nu are rapoarte. La calculator ii arata fractia obligatorie de 192 zile(02.01.2022) si comisia de eliberare pe 26 februarie. Cand putem depune cererea de liberare conditionata, la fractie sau asteptam sa o depuna comisia din penitenciar? Avem un copil de 4 ani, sunt insarcinata si urmeaza sa nasc la inceputul lunii ianuarie, se poate obtine permisie de o zi la nasterea copilului?
Va rog sa-mi raspundeti! Multumesc!
Buna ziua. Sotul a primit o pedeapsa de 1 an si 20 zile cu executare in penitenciar. Pe 24 iunie l.au ridicat. Cate luni va trebuii sa execute si cand se poate aplica eliberarea conditionata? Daca merge la munca si nu are rapoarte poate iesi mai devreme de 2 treimi din pedeapsa? Am un copil de 4 ani si sunt si insarcinata iar la nastere, el ar avea 6 luni jum executate. E vreo sansa sa iese atunci? Multumesc!
Buna ziua. Sotul a primit o pedeapsa de 1 an si 20 zile cu executare in penitenciar. Pe 24 iunie l.au ridicat. Cate luni va trebuii sa execute si cand se poate aplica eliberarea conditionata? Daca merge la munca si nu are rapoarte poate iesi mai devreme de 2 treimi din pedeapsa? Am un copil de 4 ani si sunt si insarcinata iar la nastere, el ar avea 6 luni jum executate. E vreo sansa sa iese atunci? Multumesc!
Pe ce motive sa declaram apel? Noi am prefera sa platim amenda si sa ramana sentinta asta.
Am primit comunicarea minutei pe data de 01.02 pot merge cu minuta la trezorerie sa platesc amenda chiar daca hotararea nu e definitiva?
Ce informatii va pot da? Pe site la dosar apare doar ca a delarat apel, motivele apelului inca nu apar.
Apel facut de Parchet impotriva sentintei penale. In baza art 336 alin 1 rap. la art 61 alin 2, alin 4 cu aplicarea art 396 alin 10 condamna pe inculpat la amenda penala de 6000 lei( 200zile a cate 30 lei/zi).
Ce sanse avem sa pierdem la apel? Poate cere parchetul trimiterea in penitenciar?
Imi puteti recomanda un avocat bun din Craiova? Multumesc.