avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate ani_catalina

Activitate ani_catalina

Comunicarea am primit-o pe adresa de acasa ca raspuns contestaiei adresata primariei si la care anexasem actul doveditor.Nu s-a ajuns in instanta. (cel putin asa stiu)
Nu mi-am dorit si nici nu mi-as mai dori sa am astfel de probleme. (nici mie nici altora). Dar poti sa stii???
Ma simpt obligata sa va anunt incheierea problemei. Am primit comunicare in mod oficial prin care sunt anuntata ca s-a anulat creanta existenta pe numele meu urmare depunerii xerocopiei de carte funciara pe perioada cand s-a nascut creanta. Optimist pusa problema as spune ca "bine ca am scapat" Altfel toata povestea m-a costat ceva consum nervos (si altele). Dupa cca 10 ani sunt gasita ca datoare. In 10 ani casa este la a 3-a instrainare si abea acum sunt gasita ca datornica. Sa spunem ca sunt vinovata ca in calitate de vanzator nu am anuntat imediat vanzarea.Naiva fiind nici nu m-am gandit ca , cumparatorul nu e interesat sa-si intre in drepturi (si obligatii binenteles). Si dupa ce a trecut un an, doi si mai multi pana la 10 ani si nu au existat probleme, deodata aflu ca am de plata impozit cu majorari pe primii doi ani din cei 10 de cand nu mai posed casa. Tot nu inteleg cum se poate incasa un impozit pe un an in curs cand nu este incasat anul anterior.Ei, asta e.
Desi in contestatia mea am facut referire nu numai la faptul ca nu eram proprietara la data respectiva ci si la termenul de prescriere , in raspunsul prin care m-i se sterge creanta nu se face referire si la termenul de prescriere de care as fi beneficiat.
Multumesc forumistilor care mi-au sustinut moralul si mi-au dat idei.
Multumesc de urare. Deja ma bucur fiidca sper....sper.....sper.
In sfarsit...
Am reusit ( cu mare greu) sa obtin o copie din extras din Cartea Funciara din care rezulta ca nu eu eram proprietara in perioada 1996 -2000 perioada in care s-a inregistrat creanta.
Am facut o Contestatie la Primaria Municipiului in care m-am referit la doua motive pentru a considera Somatia insotita de Titlu executoriu ca lipsite de obiect. Primul motiv se referea ca nu eu eram proprietara si al doilea motiv se prevala de toate OG-urile inclusiv Codul Fiscal care prevad prescrierea dreptului organului fiscal de a stabili obligatii fiscale....dupa 5 ani.
Va multumesc pentru ajutor si....si intelegere ! Mi-au folosit enorm.
Multumesc pt. 'Legea 554/2004. Sunt stresata intrucat in Titlul executoriu se face referire la termenul limita de 15 zile in care pot face contestatie direct la Instanta Judecatoreasca.
Astept eliberarea de la cartea funciara a dovezii autentificate asupra proprietatii in cauza din care sa rezulte ca nu eu eram proprietarul. Dureaza motivand vechimea actului. Aceasta face posibila depasirea termenul de contestatie de 15 zile.
Voi face contestatie la Primarie ( in atentia primarului) unde ma voi referi atat la termenul de 8 ani in care problema nu s-a rezolvat si sper ca voi depune si actul autentificat doveditor al proprietarului de drept (care nu eram eu) pe perioada creeri Creantei.
Sunt stresata, revoltata ca nu se pot lamurii problemele decat prin instante , cheltuieli de ambele parti...s.a....
Nu mi-a venit sa cred, la orice ma-si fi asteptat doar la asta nu, ADICA:
M-am dus la Primarie unde am intrat "pe o alta use" La o persoana cunoscuta dornica de a ma lamuri eventual indruma.
La ideea mea cum ca as face contestatie axandu-ma pe OG-uri ca :"Dreptul de a cere executarea silita a creantelor bugetare se prescrie in termen de 5 ani" m-a asigurat ca sansele-mi sunt minime. Pe motiv ca sigur m-i s-ar fi trimis din 2000 si pana astazi si alte somatii ca sigur apar pe undeva citata in ziar...ca sigur o sa m-i se dovedeasca asa ceva.
Mai stii ? Oi fi fost amintita in ziar si eu nu m-am vazut. Cum am primit somatia de executare silita in 2008 nu inteleg dece nu am primit si in 2003, sau 2004 ssmd. Eroare poate fi nu numai la mine putea sa fie si la Fisc. Asa, tam -nesam dupa 8 ani ma trezesc cu "Executare silita"
Si tot mai sper.
La dosar exista o Sentinta Judecatoreasca din care rezulta ca pe perioada in care figuram eu datoare exista un alt proprietar (la care de fapt vandusem eu cu contract de mana) care revindea la randul lui altcuiva. Mergand pe ideea ca nu poti vinde ceea ce nu ai s-a trecut la verificare. Am aflat ca, cumparatorul meu legalizase actele. Voi obtine o copie a actului de proprietate de la Notariat pe acea perioada din care rezulta ca nu eu eram proprietara deci creeanta nu era a mea.
Ma intreb retoric daca v-a fi trecut la Executare Silita adevaratul proprietar dupa 8 ani ,care sigur nu avea cum sa fie trecut la ziar sau instintat pe te miri ce alte cai.
Raspunsul poarta data postei de 25.04.2008. (mentionez ca :pana in anul 2008 nu am mai primit nici o somatie sau titlu executor privind neplata impozitelor).
Din 2004 spuneti ca este in vigoare Codul Fiscal care am inteles ca si el prevede preascriere de 5 ani. Intrebarea este daca in contestatia pe care o fac sa ma refer la actualul cod fiscal sau la OG nr;11/1996 care prevede la articolul 98 lit.a ca dreptul de a cere executarea silita a creantelor se prescrie in termen de 5 ani de la data nasteri dreptului de a cere executarea silita ......, considerand ca data nasterii creantei este perioada 1996 - 2000 cand era in vigoare OG nr: 11/1996 ?
Citez extras din Dispozitia raspuns la contestatia mea catre Primaria Turda;
"Debitul cu care figurati in evidentele noastre fiscale este aferent anilor 1996-2000, dar datorita preluarilor succesive din programele de taxe si impozite, apare ca existent la data de 31.12.2003, respectiv 31.12.2004. Debitul a fost preluat in anul 1999 de la administratia Finantelor Publice Turda"
INTREBARE? Avand in vedere cele de mai sus de la ce data decurge prescriptia?
ani_catalina a scris:

Am facut contestatie in termen . Am adaugat copia contractului de vanzare. M-am referit in contestatie si la Sentinta Judecatoreasca care se afla la dosarul lor, prin care cumparatorul a revandut imobilul. Am fost si in audienta . Nimic nu a dat rezultat. La audienta m-i s-a replicat ca "retin suma datorata de la cine poate" , tata figureaza proprietar , eu mostenitor , eu platesc. M-i s-a raspuns la contestatia scrisa cam in acelas mod. Raspunsul poarta data postei de 25.04.2008.
Si acum : considerand ca sunt in termen refolmulez contestatia prevalandu-ma de OG 11/1996 . Voi cere anularea datoriilor pe perioada 1996-2000 intrucat acestea se prescriu in termen de 5 ani.
Voi avea succes?

Multumesc forumistilor pentru consultanta....
Am facut contestatie in termen . Am adaugat copia contractului de vanzare. M-am referit in contestatie si la Sentinta Judecatoreasca care se afla la dosarul lor, prin care cumparatorul a revandut imobilul. Am fost si in audienta . Nimic nu a dat rezultat. La audienta m-i s-a replicat ca "retin suma datorata de la cine poate" , tata figureaza proprietar , eu mostenitor , eu platesc. M-i s-a raspuns la contestatia scrisa cam in acelas mod. Raspunsul poarta data postei de 25.04.2005.
Si acum : considerand ca sunt in termen refolmulez contestatia prevalandu-ma de OG 11/1996 . Voi cere anularea datoriilor pe perioada 1996-2000 intrucat acestea se prescriu in termen de 5 ani.
Voi avea succes?

Multumesc forumistilor pentru consultanta....
Cu toate abrogarile si modificarile ..

Am inteles bine ? ca: "o datorie aferenta anilor 1996-2000 beneficiaza de prescriptie in anul 2008."

Daca "DA" (adica beneficiez de prescriptie) si totusi am primit Titlu Executoriu pentru suma datorata unde este neregula ?
Mentionez ca datoriia nu-mi apartine de fapt intrucat in 1994 deja vandusem casa prin contract incheiat de mana (cu martori) cumparatorul obligandu-se sa perfecteze actele in decurs de un an ,ceea ce nu a facut. In anul 2000 cumparatorul revinde casa care se intabuleaza (in sfarsit) pe al doilea cumparator de data aceasta prin proces.

Ma intreb daca vanzarea Imobilului se putea face daca nu ar fi fost impozitele platite la zi?