avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate dvn_dvn28

Activitate dvn_dvn28

Buna ziua,

Cumnata mea, care momentan nu este in tara, doreste sa deschida procesul de divort pentru a primi deja un prim termen. Deoarece nu doreste sa apeleze momentan la un avocat, urmand sa caute unul cand se va intoarce in tara, ar vrea sa trimita prin posta actiunea la judecatoria de la ultimul lor domiciliu comun.
Imi puteti spune ce trebuie sa trimita prin posta odata cu actiunea?
M-am gandit ca dovada platii taxei de timbru si eventual o copie dupa certif de casatorie avand in vedere ca nu exista copii.
O alta intrebare ar fi: cate exemplare din actiunea de divort???

Va multumesc pentru ajutor.
va rog sa ma ajutati pt ca avocata m-a cam lasat balta :(.

mi-a intocmit actiunea de divort (in 2 exemplare) si mi-a lasat-o cu mentiunea ca trebuie sa o trimit la judecatorie timbrata cu timbru judiciar.

am cumparat timbru si recunosc ca nu stiu ce sa fac cu el. se lipeste pe actiune, doar se pune in plic???? (am vazut ca pe matca scrie ca acea parte ramane la dosar.

deci am 2 exemplare din actiune si 2 din timbru si....nu stiu ce sa fac cu ele.

va rog sa ma ajutati
buna seara.

ma puteti ajuta va rog cu o informatie. as dori sa depun actiunea de divort, insa cum aceasta trebuie depusa la judecatoria de unde a fost ultimul domiciliu comun al sotilor este dificil sa ma deplasez pana acolo in momentul acesta.
pot trimite prin posta cu confirmare de primire actiunea de divort?
stiti cumva daca este o sansa cat de mica ca in 2009 sa se mai organizeze un nou examen de definitivat??? :"> :sorry:
Răspuns la discuția A fi sau nu avocat?
Te face sa te simti mai bine daca iti spun ca si eu voi fi din toamna asta studenta la drept, universitatea Bucuresti si am tot varsta ta? :)