avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate Hunyadi Ilona

Activitate Hunyadi Ilona

replica dvs k''lg trebuie respectata'' nu ma convinge.consider ca trebuie sa te opui , prin mijloace legale binenteles, atunci cand o lege iti incalca drepturile
buna ziua,
situatia mea este urmatoarea:
-beneficiez de indemnizatie crestere copil pt 1 an cu valoare maxima (3400 ron).Conform Veniturilor din ultimele 12 luni, cu 85% (ultima modificare), nivelul indemniz ar fi trebuit sa fie mult mai mare.
-in ultimele 12 luni, am avut venituri din salarii si venituri din contract de mandat.
Am inteles ca 1 luna este obligatoriu sa stea tatal moment in carre nivelul indemnizatiei se calculeaza la venitul acestuia (care este mai mic), de asemenea se presupune intocmirea unui nou dosar si binenteles va urma o noua perioada de 2-3 luni pana va sosi aceasta indemnizatie.
Intrebarea mea este urmatoarea:ce procedura trebuie sa urmez pt a chema statul in instanta pentru mentinerea nivelelului de indemnizatie pentru care s-a depus dosarul sau posibilitatea ca mma sa stea cele 12 luni cu copilul si nu 11 luni cum prevede legislatia actuala.
multumesc
Răspuns la discuția taxa auto
buna ziua,
am inteles ca s-s suspendat taxa auto.pot inmatricula o masina din ue in aceleasi conditii ca la una din tara?
multumesc
Răspuns la discuția interpretare ROI
buna seara,
in primul rand vreau sa va multumesc pentru implicare si, asa cum ati sesizat toata aceasta intamplare este o facatura, de mult cineva vrea sa ma prinda pe pas gresit si acum s-a gasit un motiv.
Asa cum am spus, consider ca nu am adus prejudicii firmei , deoarece agentul incasa oricum acel comision, polita era reinnoire, era discutata, singura problema a fost ca agentul nu a putut fi prezent la sediu cand a dorit clientul.
M arepet, a fost doar o actiune caritabila, consider eu. Nu eram coordonatorul lui, dar ii aram prieten.
Multumesc,
Răspuns la discuția interpretare ROI
nu sunt inspector coordonator, nu am nici o legatura cu agentul in cauza, pur si simplu l-am ajutat, intocmind aceasta polita la rugamintea lui
iar semnatura mea este normal sa apara pe polita deoarece eu am completat-o, asa consider eu
acelasi lucru se intampla si in situatia inlocuirii intre inspectori pe perioada de CO
ori, in aceasta situatie se admite acest fapt, polita nu are cum sa fie lovita de nulitate atata timp cat nu s-a creat un fals. Am precizat si mai sus, am semnat cu bara in fata, adica in locul ...
Răspuns la discuția interpretare ROI
buna seara,
in primul rand vreau sa va multumesc pt implicare si asi dori sa fac cateva precizari ( pt dna elena erdei)
nu am falsificat nici o semnatura, am semnat cu bara si semnatura mea, deci nu am omis un fals
in al doilea rand sunt intr-adevar inspector, de ce acest lucru ar duce la favorizarea de avantaje?
multumesc,
Răspuns la discuția interpretare ROI
ma puteti ajuta cu argumente logice prin care sa demontez o eventuala acuzatie care ar avea baza legala articolul publicat mai sus?
multumesc
Răspuns la discuția interpretare ROI
nu inteleg, cum ar putea sa ma ajute declaratia intermediarului?
Răspuns la discuția interpretare ROI
eu am semnat polita , care specific , sunt angajata, iar polita apare pe numele agentului.
Buna ziua,

Am o nelamurire in legatura cu interpretarea unui articol din ROI.
Tin sa va precizez urmatoarele:
sunt angajata la o societate de asigurari. Am ajutat un coleg ( agent de asigurare, fara carte de munca ) la incheierea unei polite, in sensul ca am completat aceasta polita deoarece agentul nu a putut sa fie prezent la aceasta intalnire.
Asi vrea sa stiu daca, prin prisma urmatorului articol, se poate intruni comisia de disciplina pentru a primi o sanctiune disciplinara. Articolul este:
i) favorizarea unor parteneri (client, intermediari de asigurari etc.) în scopul obţinerii unor avantaje
Tin sa precizez ca aportul meu la incheierea acestei polite a fost referitor doar la completarea politei, nu la recrutarea clientului sau transferul acestuia din portofoliul unui angajat (care lucreaza fara comision) in portofoliul unui agent.
Va multumesc,