avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate Bibica 2008

Activitate Bibica 2008

Bună ziua! In cazul asociațiilor de părinți , declarația 101 privind impozitul pe profit, se depune ca in anii trecuți pana pe 25 februarie sau s-a prelungit termenul?Stiu ca societatile comerciale le depuneau mai tarziu,in martie.Multumesc! Vișan Rodica
Multumesc mult pentru raspuns! Voi trimite declaratia autentificată de notar, ,la Ministerul justiției la sediul din București cu scrisoare recomandată. Nu mai trebuie nimic atasat? Chiar dacă toate modificarile la statutul asociației au fost inscrise la judecătorie si ni s-a eliberat certificatul de grefă ,tot avem obligatia sa depunem declarația privind beneficiarul real in fiecare an ? O zi bună vă doresc!
Bună ziua! In cazul unei asociații de părinți se poate face o declaratie notarială privind BENEFICIARUL REAL și aceasta se poate trimite la Registrul Comerțului din raza in care avem sediul,prin poștă cu scrisoare recomandata cu confirmare de primire? Mai trebuie să atașez si un alt act,cum ar fi actul de identitate al președintelui asociației sau copie după CUI-ul asociatiei? Oficiul pentru Registrul Comerțului este in alta localitate decat unde se află asociatia. Multumesc! Vișan Rodica
Răspuns la discuția Donatie
Multumesc foarte mult pentru raspuns!
Discuție Donatie
Buna ziua! Sunt presedinta asociatiei de parinti dintr-o scoala gimnaziala si as dori sa-mi spuneti cum procedez in cazul in care ,un parinte doreste sa faca o donatie constand in echipament sportiv(in valoare de cca.5000 ron)? Mentionez ca achizitia echipamentului este facuta de catre parinte,noi ca asociatie neavand nici o treaba cu banii.Dupa ce se face donatia(cred ca printr-un act notarial?),cum procedez la randul meu ca presedinte ,daca vreau sa cedez acest echipament sportiv scolii,care are si asociatie sportiva? Fac un proces verbal de predare-primire, de le asociatia de parinti catre asociatia sportiva ,sau contract de donatie? Multumesc mult! Visan Rodica
Discuție Carte de munca
Buna ziua! Primul loc de munca l-am avut incepand cu luna septembrie 2003 si a durat pana in martie 2011 cand am intrat in somaj.In momentul intrarii in somaj,cartea de munca era la scanat,iar angajatorul a scos-o de acolo si mi-a dat-o pentru intocmirea dosarului de somaj,urmand ca eu,individual sa o duc apoi la scanat la Casa de pensii teritoriala(sediul angajatorului era la Bucuresti iar punctul de lucru si domiciliul meu in provincie).,ceea ce nu s-a mai intamplat(plecand si lucrand in strainatate fara contract ).Mentionez ca in prezent cartea de munca este la mine si doresc sa stiu daca este necesara scanarea ei,avand in vedere ca nu am lucrat inainte de anul 2003 si dupa aceasta perioada vechimea in munca poate fi probata cu inscrisurile din cartea de munca,mai ales ca la intocmirea dosarului de somaj nu au fost probleme? Multumesc mult!