avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate Lucky3

Activitate Lucky3

Buna ziua ! Am dat acum 5 ani masina unui tip , pentru a o dezmembra . Urma sa vina in cateva zile sa imi aduca numerele de inmatriculare, dar nu a mai aparut. Platesc de atunci impozit pentru o masina care nu mai exista . M-ati putea indruma cum sa o radiez fiscal, in cel mai simplu mod posibil?
Va multumesc frumos!
Buna ziua ! Am poprire pe jumatate din pensie, din 2013 .. In acest caz , as putea cumpara sau vinde un auto ?
Multumesc mult !
Buna ziua! Fiul meu a cumparat in rate pe 30 ani , pe numele lui , un apartament . Actuala sotie a cumparat , tot in rate , tot inainte de casatorie , pe numele ei , o masina si o parte din mobila. Acum , la 4 de la casatorie , vor sa divorteze . El va ramane in apartament. As dori sa stiu cu cat trebuie sa o despagubeasca pe sotie !
Multumesc mult!
Buna ziua ! Am poprire la Casa de pensie (ca tert poprit) . Primesc pensia prin posta, dar intampin mereu dificultati (ba nu au postas in zona noastra, ba n-au banii etc ) si trebuie sa fac zeci de drumuri la posta .Eu nu imi pot deschide un cont bancar.
As dori sa stiu , daca , prin procura facuta fiului meu sau norei mele , pensia ar putea fi virata in contul lor .
Multumesc anticipat !
Buna ziua!
Fiul meu a cumparat o casa cu multi ani inainte de casatorie, dar a vandut-o dupa casatorie. As dori sa stiu daca , banii proveniti din vanzarea acestei case , constuie bun propriu sau bun comun, in cazul unui divort ?
Multumesc anticipat!
Buna ziua ! Am poprire pe pensie , efectuata de catre Casa de pensii , ca tert poprit . Primesc pensia prin posta . As vrea sa deschid un cont bancar . As dori sa stiu daca popritorul , la cererea mea , este obligat sa trimita adresa bancii , in care sa specifice ca am pensia deja poprita sau e la latitudinea lui sa o faca !
As dori sa mai stiu , daca deschid cont la o banca unde nu am mai avut cont , si nici datorii , acesta va fi de asemenea blocat ?
Multumesc anticipat !
Fiica mea avea domiciliul in casa mea , dar de 2 luni i-a expirat buletinul si eu nu am mai luat-o in spatiu . Ea si-a parasit copilul , care are 7 ani , de mai bine de 3 luni . Ma ingrijesc eu de educatia lui si de a-i cumpara cele necesare , pentru ca fiica mea nu ii cumpara nimic.
As dori sa stiu ce trebuie sa fac pentru a obtine tutela copilului . Tatal este in strainatate si plateste pensie alimentara , pensie pe care o ridica fiica mea , fara a-i da nimic copilului , de aproape 1 an .
In ultimele 3 luni , a venit sa il vada de 2 ori , pentru cateva ore .
Actualmente , fiica mea , nu are buletin si , practic , nici domiciliu . Locuieste cu iubitul ei , in casa parintilor lui , dar nici ei nu o iau in spatiu .
Va multumesc frumos !
Multumesc !
Cont bancar imputernicit.
Buna ziua ! Primesc pensia prin posta . S-ar putea transfera pensia mea in contul bancar al persoanei imputernicite de mine sa ridice pensia ? Mentionez ca am poprire pe pensie , poprire ce este deja efectuata de catre Casa de pensii .
Multumesc anticipat !
Multumesc mult ! Mi-ati fost intotdeauna de mare ajutor .