avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate Hofman86

Activitate Hofman86

Bună ziua, în urma decesului unei verișoare și prietene foarte bune, fratele acesteia a decis sa ne doneze noua casa de la țară. Ma interesează daca prin succesiune poate sa ne și doneze nouă, sau după ce face el succesiunea trebuie sa ne facă vânzare- cumpărare? Mulțumesc
Răspuns la discuția Predare permis conducere
Multumesc frumos

Ioan Ciobanu a scris:

Puteți preda permisul de conducere după ce hotărârea judecătorească este definitivă. Dacă nu depuneți apel hotararârea instanței de fon d devine definitivă după expirarea termenului pentru depunerea apelului, prin neatacarea
ing. Ioan Ciobanu

Am pierdut proces suspendare permis.hotararea s-a dat în data de 23.01.2020. Am văzut pe site-ul curții de apel cu termen de 30 de zile în care pot să depun apel. In cazul in care nu doresc să fac apel cand trebuie sa depun permisul? Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Pierdut proces suspendare permis
Multumesc frumos

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Daca procesul se judecă la judecatoria si pierdeți puteti sa faceti apel la tribunal în 15 zile de când vi se comunice sentința prin posta.Daca pierdeți și la tribunal în 15 zile de la data pronuntarii trebuie depus.La tribunal nu mai așteptați să se comunice acasa ci în 15 zile de la ultima ședință depuneti.Oricum în funcție de instanta unde va judecati cat de încărcată este durează între 6 luni și un an cu aproximație.

În 17 ianuarie 2020 am proces pentru că mi s-a suspendat permisul la o trecere de pietoni. Am făcut contestație doar pentru a putea pleca la munca, lucrez pe tir pe comunitate. Ma intereseaza in cazul in care pierd procesul în cât timp trebuie sa predau permisul ? Mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția Duplicat plângere
Mulțumesc frumos

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Da,eventual semnati pt soț nu verifica nimeni

Răspuns la discuția Duplicat plângere
Problema este ca sotul meu a depus-o și acum este plecat din tara. Am imprimat-o de pe site-ul judecătoriei și mă gândesc să o trimit prin poștă. Se poate?
Răspuns la discuția Comunicare adresa
Soțul meu a depus o plângere împotriva unui proces verbal de contravenție în care i s-a suspendat permisul pe o perioadă de 30 zile la trecerea de pietoni. Si-a recuperat permisul și a plecat la muncă în străinătate, este sofer pe tir în europa. Problemă este că am primit acasă o adresa în care i se cere inca un exemplar din plângere. El a depus numai unul pentru că de la judecatorie nu i s-a spus nimic despre asta. Intrebarea mea este trebuie depusa o plangera idenyica cu prima sau poate sa redacteze alta? El este plecat din tara si ar putea sa trimita una prin mail dar nu mai stim " cuvant cu cuvant" ce a scris in prima. In cazul in care nu trimite aceasta plangere i cat timp trebuie sa predea permisul?

Cabinet Avocat a scris:

Nu se intelege nimic din întrebarea dvs. Dacă așteptați un raspuns, va rugam sa fiti mai explicit in exprimare.

Răspuns la discuția Duplicat plângere
Dar trebuie să fie identică cu prima? Dacă da cum o recuperez pe rima ca sa mai fac una?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Mergeti la registratura instantei si depiuneti inca un exemplar.

Am depus doar un exemplar din plângere împotriva unui proces verbal de contravenție , cum pot să mai depun altul?