avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan Petrescu

Activitate Bogdan Petrescu

Răspuns la discuția Accident cu iz penal?
Revin dupa 5 luni cu noutati.Multumesc Politiei Locale sector 1 Bucuresti care m-a ajutat enorm de mult ! Dupa cateva amanari contestatia mea impotriva pv de contraventie a dat roade . Imaginile aratau clar cum masina cu care m.am accidentat mi-a taiat calea desi avea obligatoriu inainte.
Culmea este ca declaratia soferului cat si procesul verbal intocmit de catre agent(copia mea era indescifrabila fiindca respectivul nu a apasat pixul pt autocopiere) am reusit sa le citesc abia dupa ce au fost depuse la dosar.
Soferul a declarat ca mergea inainte si eu am tras de volan si l.am acrosat in roata stanga spate.
In fine....eu raman cu parerea mea cum ca politistul si cel cu care m.am accidentat au fost mana in mana ( ca altfel politistul s.ar fi sinchisit macar sa.mi citeasca declaratia inainte de a ma numi vinovat si pentru ca nu m.ar mai fi amenintat cu suspendarea permisului doar pentru faptul ca incercam, foarte calm, sa-i demonstrez cu poze ale intersectiei ca e adevarat ceea ce sustin eu).
In concluzie...dupa aceste 5 luni in care am stat prin tribunale ( ca eu m.am prezentat) am oare sanse sa-l dau in judecata pe cel care a mintit si care este vinovat de accident si in plus sa-i cer daune morale ( ca cele materiale presupun ca mi le va plati polita lui de asigurare)?
Si am tot dreptul sa ma adresez Parchetului Militar cu o plangere impotriva politistului care in loc sa ancheteze si sa ma asculte m.a amenintat si a formulat un pv fara un temei ?
Buna ziua. Sunt din Bucuresti si reprezint o societate care se ocupa cu instalarea sistemelor de securitate. In 2017 am contractat o lucrare pe care am si executat.o pentru un beneficiar din Ilfov. In contract am convenit la executia lucrarilor si plata lor in etape. Pentru fiecare etapa am semnat procese verbale cu dirigintele de santier. In ultima parte a lucrarilor am facut greseala sa ma grabesc si sa execut pana la final cateva etape fara a factura dar fara sa sar partea cu procesele verbale. La inceputul anumui 2018 am finalizat si am facturat catre beneficiar. De.atunci si pana acum au reusit sa plateasca partial,uneori ,sume de bani dar nici pana in ziua de azi toata suma.
Astazi ,refuza plata datoriilor ( in baza somatiei trimisa de noi) pe motiv ca anumite echipamente nu sunt puse in functiune ( echipamente care la vremea respectiva nu si le doreau oricum deci nu fac obiectul contractului si nici al facturilor) si ca alte echipamente nu mai sunt functionale si fac obiectul garantiei. Deasemenea justifica aceeasi suma datorata noua cu plata altei societati pentru remedierea unor defecte ( in teren de fapt nu au fost defecte ci modificari ale structurii sistemelor) .
Asemenea au procedat si cu firma de instalatori,si electricieni si cu constructorii.
Cum pot recupera banii de la aceasta societate care sincer ne.a destabilizat financiar pe toti implicati si pentru care am ramas datori bancilor( caci angajatii trebuiau platiti).
Daca in dosarul de credit nu exista semnatura celui din copia de buletin banuiesc ca printr-un test grafologic poate fi rezolvat rapid acest caz. Evident,cel care a aprobat creditul ar trebui audiat. Chestia cu creditul online nu presupune nici macar o intalnire (chiar si prin webcam) a partilor ?
Răspuns la discuția Asociația de proprietari
Locatarii care au ocupat spatiile au facut.o abuziv sau exista o hotarare in adunarea generala?
Se poate merge la superiorii politistului care se ocupa de dosar sau va puteti adresa instantei care a decis plata pensiei.
Am fost implicat intr.un accident rutier ,am lovit o masina care nu s.a asigurat la schimbarea benzii si mi.a taiat calea.
Bucuresti ,intersectia bd Aerogarii cu Sos Bucuresti Ploiesti,amandoi stateam primii la semafor dinspre Barbu Vacarescu ( eu pe banda 2 cu intentia de a merge inainte,celalalt pe banda 1)
La culoarea verde cel de pe banda 1 a dorit sa vireze rapid stanga iar eu care eram atent la semaforul din stanga mea l.am lovit cu colt dreapta bara fata in lateral stanga zona rotii din spate.
El a continuat drumul spre Fantana Miorita si a tras pe dreapta imediat ce a iesit din intersectie iar eu l.am urmat pentru a stabili contact si a intocmi o amiabila.
Deoarece nu ne.am inteles la cele petrecute am fost nevoiti sa mergem la politie.
1. Cel cu care m- am accidentat a declarat exact opusul ,lucru care va fi dovedit cu inregistrarile video care deja sunt in custodia politiei locale pentru care detin cerere de stocare.
Acesta poate fi acuzat de fals in declaratii? Daca da,cum se procedeaza? Se sesizeaza politia rutiera,se sesizeaza instanta care judeca plangerea mea la procesul verbal sau trebuie sa depun o plangere in acest sens?

2. Politistul a dat semne clare ca tine partea celuilalt si constatarile sale au fost demne de un copil de clasa a 5 a. Inclusiv m.a declarat vinovat fara sa ma asculte sau sa citeasca declaratia data de mine. M.a amenintat ca.mi retine permisul cand am cerut probe video din zona accidentului pe motiv ca nu cunosc regulile de circulatie. Verbal a sustinut ca ma fac vinovat de accident deoarece de pe banda respectiva nu aveam dreptul de a merge inainte dar in procesul verbal a scris ca am virat dreapta si l.am acrosat pe cel care de fapt dorea sa mearga inainte. A mai constatat din avariile rezultate ca roata mea dreapta fata a atins deasupra rotii stanga spate a celuilalt ( ambele roti sunt pe 17") ,motiv pt care este convins ca aveam roata virata la dreapta. Intr.adevar,erau urme de negru de la bara mea neagra ( vw touareg negru) pe aripa spate ( vw caddy alb) deasupra rotii cu vre.o 20 cm. Adica ne.a confundat masinile cu un tir si un tico. Evident ca politistul a fost partinitor si probabil a primit pe langa laude si foloase materiale.
Cum poate fi tras la raspundere acest politist ? Profesionalismul de care a dat dovada poate sa.i decline macar increderea institutiei in el si macar sa fie mustrat? Pot sa.l acuz de favorizarea celuilalt doar in baza unui proces verbal scris in baza unor prezumtii fantaziste alea sale?
Sa ma duc la : Comandantul Biroului de accidente usoare, cmd Brigazii Rutiere, plangere la parchetul militar sau la DGA?