avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate ady1313

Activitate ady1313

Daca repar o masina a unor cunostinte sau a altor persoane la un service si service-ul respectiv emite factura catre firma mea, pot sa facturez mai departe catre societatea de asigurari (manopera, materiale, piese)?

Buna ziua,
Am tot auzit in presa si am citit pe internet subiectul cu privire la externalizarea serviciului de daune(regularizarea serviciului de daune). Din cate am inteles eu asiguratii auto pot apela direct la lichidatorii de daune.
De mai bine de un an au aparut societati de lichidare daune si din cate inteleg nu au profil broker(conditii speciale de infiintare ).In prezent detin o societate ce nu are profil broker.
Va rog sa imi spuneti care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc, taxele si autorizatiile pe care trebuie sa le am ca Persoana Juridica sau ca PFA pentru a putea instrumenta dosare de dauna (auto) pentru societatile de asigurare existente in Romania.
multumesc pentru raspunsuri

mai am de facut cursul de 180 ore pentru evaluare riscuri si de acumulat experienta de min 3 ani in domeniu
Am un SRL din 2003 si vreau sa stiu cum pot sa prestez servicii de SSM daca am facut un curs in domeniu de 80 ore(cod CAEN il am).
De ce aprobari am nevoie?
Ce trebuie sa fac sa fiu abilitat?
Nu am experienta in domeniu de min 5 ani.

Pot sa inchei contracte ca persoana fizica chiar daca lucrez la o alta firma cu program de 8 ore?

multumesc
Răspuns la discuția SSM-ul firma sau pfa
In cazul meu firma este infiintata in 2003 si daca dupa cursurile de SSM pot sa desfasor activitatea
In cazul in care termin cursurile de SSM(cursul de 80 ore--cu studii tehnice superioare) si am o firma infiintata in 2003(platitoare de tva).Care sunt autorizatiile necesare pentru consultanta in domeniul Sanatatii si Securitatii in Munca? Eu nu sunt angajat la firma si sunt doar administrator. Inteleg ca primul lucru este sa merg la Reg Comertului si sa solicit cod CAEN 7022.
Momentan sunt angajat cu carte de munca la o alta societate si nu desfasor activitate legata de SSM.
In cazul meu este mai avantajos sa fiu PFA?