avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Activitate doarunompeaici

Activitate doarunompeaici

Buna ziua!

Am schimbat ambreiajul, apoi a aparut un sunet la masina. Cand calc ambreiajul, sunetul dispare.
Am mers inapoi, au dat vina pe volanta. Am pus volanta noua...sunetul e tot acolo.
Au dat vina pe planetara ...schimbat planetara, sunetul prezent si azi...
Patronii service ului, refuza sa verifice lucrarea, dau vina pe cutia de viteze acum...

Bun, azi, pe cheltuiala mea (manopera), desfac iar cutia de viteze la ei in service, ca acolo as avea, teoretic garantie pe piese si lucrare, nu? (am schimbat TOTUL doar la ei, cu piese de la ei, nu am venit cu liesa in plasa!) - am chitante pe ce am schimbat, de la ei.

Sunt obligati sa imi dea nota de constatare azi, sa scrie negru pe alb: ca defectul este de la piesa X sau ...ca nu este de acolo, in caz ca ei constata ca NU ambreiajul este de vina?

*era 600 lei manopera saptamana trecuta. azi e 650....
*dupa ce am schimbat volanta (3000lei) si au dat vina pe planetara, au zis ca mi o schimba gratis (am luat o din dezmembrari) - la schimb au cerut 150 lei, ca nu se poate gratis...

Domnilor, ce cai legale am?
*nici POS nu au, desi e ditamai service ul si invart mii de lei, in acte cu chitante..nu mai sunt obligate firmele sa aiba POS?

Multumesc!
Mulțumesc, asta voiam să știu :)
Salut și mulțumesc de răspuns.
Mă interesează concret, CE ar duce la asta, mulțumesc!

Le:
-ce nu țin de mine, nu am cum să controlez.
- ce ține de mine, pot controla, ca să nu ajung acolo

Cornel Vasile a scris:

Concedierea poate fi dispusă pentru motive care ţin de persoana salariatului sau pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.

Salutare!

De cateva luni ma aflu intr-un stres la serviciu, datorita sefului meu...

Povestea lunga pe scurt: sefii cei mari il sustin. Am fost si am discutat cu ei, concluzia este ca acest sef "intermediar", care nu este si sef in acte, pe functia care o ocupa,
doar a fost numit si atat, si-a luat obrazul la purtare.
Nelamuririle mele au inceput cand am incercat sa obtin info de la el, de ce nu imparte munca in mod echitabil. Eu muncesc mult mai mult decat colegul.
In weekend, colegul venea si facea cate 8-9h/zi chiar si cand era tura mea si apoi isi lua ziua libera in timpul saptamanii. Eu cand am avut nevoie de o zi libera in timpul saptamanii,
am obtinut cu cearta o invoire sa vin si eu in weekend sa imi fac orele...
Colac peste pupaza, weekend-urile sunt impartite haotic. Spre exemplu, pe mine ma pune si cate 2 weekend-uri legate, pe celalalt nu!

Ideea este ca m-am cam saturat si am inceput sa ...ma razvratesc si am nevoie de ajutoul vostru pentru ca vreau sa stiu in ce conditii ma pot concedia (am contrat pe perioada nedeterminata)
Imi fac treaba, nu am ore lipsa...

Doresc doar sa se impata munca egal, pfff

Multumesc!