Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua! Am schimbat ambreiajul, apoi a aparut un ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua! Am schimbat ambreiajul, apoi a aparut un sunet la ...

Buna ziua!

Am schimbat ambreiajul, apoi a aparut un sunet la masina. Cand calc ambreiajul, sunetul dispare.
Am mers inapoi, au dat vina pe volanta. Am pus volanta noua...sunetul e tot acolo.
Au dat vina pe planetara ...schimbat planetara, sunetul prezent si azi...
Patronii service ului, refuza sa verifice lucrarea, dau vina pe cutia de viteze acum...

Bun, azi, pe cheltuiala mea (manopera), desfac iar cutia de viteze la ei in service, ca acolo as avea, teoretic garantie pe piese si lucrare, nu? (am schimbat TOTUL doar la ei, cu piese de la ei, nu am venit cu liesa in plasa!) - am chitante pe ce am schimbat, de la ei.

Sunt obligati sa imi dea nota de constatare azi, sa scrie negru pe alb: ca defectul este de la piesa X sau ...ca nu este de acolo, in caz ca ei constata ca NU ambreiajul este de vina?

*era 600 lei manopera saptamana trecuta. azi e 650....
*dupa ce am schimbat volanta (3000lei) si au dat vina pe planetara, au zis ca mi o schimba gratis (am luat o din dezmembrari) - la schimb au cerut 150 lei, ca nu se poate gratis...

Domnilor, ce cai legale am?
*nici POS nu au, desi e ditamai service ul si invart mii de lei, in acte cu chitante..nu mai sunt obligate firmele sa aiba POS?

Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Eu le as spune ca o sa merg sa fac constatarea la reprezentanta, daca ei nu sunt in stare sa vada despre ce este vb. si o sa ma intorc cu raspunsul reprezentantei.
In functie de ce spun cei de acolo le puteti cere daune/ sa rezolve problema pe banii lor, daca se constata ca este vina lor ca nu au schimbat piesa care trebuie, etc.