avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate Vladuta82

Activitate Vladuta82

Răspuns la discuția Probleme uzufruct viager
Buna ziua.
Vreți sa spuneți ca-i revine nodului proprietar cheluielile care au fost facute pentru reparații etc, nu pentru platile factirilor si intretinere.
Bună seara.
D-nul avocat ma tot gândesc la răspunsul dvs" poate sa inchirieze''....
Si ma întreb cum poate uzufructuarul sa inchirieze atâta timp cât eu sunt proprietarul?
In baza cărui act se poate închiria?
Va mulțumesc din suflet pentru răspuns!

Bună ziua.
Am și eu câteva nelămurire poate ma puteți ajuta.
Eu și soțul meu avem un contract de donație cu uzufruct ( fără alte clauze) pe o casă la curte cu teren.
1. In calitate de nuda proprietate, avem posibilitatea sa locuim acolo? Legea be permite?
2. Am demarat lucrări de reconsolidare, întreținere a bunului,poate cineva să obiectele?
3. Uzufructuarul( donatorul) poate sa închirieze casa, spațiile din curte fără știrea noastră?
Va mulțumesc pt eventualele răspunsuri!
Multumesc
Persoana mi-a făcut deja un testament dar eu nu am incredere ca acest testament nu il va strica. Zice că pot sa investesc dar eu nu vreau pentru ca nu am siguranță. De aceea i am cerut contract de vânzare-cumpărare este singurul act care nu il Poate strica din cate știu si sa puna pe acest contract toate clauzele care le dorește.
Sau mai pe scurt ce fel de act sa faca sa am certitudinea că nu mai poate să se razgandeasca ca eu sa pot sa investesc acolo.


Bună ziua. Va rog sa ma ajutați să găsesc o soluție. O cunoștință vrea sa imi de-a moștenire întreaga avere printr-un testament. Eu nu sunt de acord cu acel testament deoarece știu că in cazul in care se razgandeste acel testament poate fi stricat. Eu ași vrea un un contract de vânzare-cumpărare cu toate clauzele care le dorește in sensul sa fim protejați ambele părți. Cum pot sa procedez sa facem acest act de vânzare-cumpărare eu neavând suma de bani pentru cumpărarea acesteia? Sau cum se procedează?
Multumesc

Cristina Filimon a scris:

Depinde pentru ce... din ce ați scris mai sus, reiese că aveți nevoie de un avocat de civil.

Nu ma pricep. De aceea am întrebat. Atunci o sa caut un avocat pe civil. Va multumesc pentru raspuns.
Bună ziua. Sunt in cautare de un avocat dar nu stiu ce fel de avocat sa caut. Vreau sa dau in judecată o firmă care deține o platformă de jocuri online. Ce fel de avocat sa caut? Penal dau civil?