avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate oana86nic@yahoo.com

Activitate oana86nic@yahoo.com

Răspuns la discuția Program de liniste intr-un bloc
Buna ziua,

Si eu am o problema similara cu vecinu. Am un copil de 2 ani, care ca orice copil, mai topaie din cand in cand si vine la usa si ne face scandal. Ba mai mult, am ajuns si la politie care mi-a spus ca daca nu imi pun covoare pe jos si daca copilul nu inceteaza sa faca galagie o sa imi dea amenda.
Mentionez ca in orele de liniste copilul doarme insa vecinul lucreaza de noapte si noi mereu schimbul 1 si ar trebui sa mergem precum balerinele ca sa nu ii stricam somnul de frumusete.
Intrebarea mea este: daca ne dam amenda, cum putem contesta si daca ajungem cu politia+ vecinu in instanta?
Chiar nu ma dau in laturi sa ajung cu ei prin tribunale in conditiile in care nu pot face nici un zgomot la mine in apt, indiferent de ora.
Buna ziua,

Am o societata infiintata in decembrie 2012 in Rm Valcea pentru un magazin online de jucarii si luna acesta am primit notificare de la primarie ca trebuia sa achit o taxa de cultura si sport incepand cu ianuarie 2013.
Cand am intrebat de ce nu s-au sesizat pana acum, mi s-a raspuns ca trebuia sa ma informez, in calitate de administrator al societatii.
Intrebarea mea este daca exista vreo lege ce prevede obligatiile administratorului societatii in care sa fie inclusa si faptul ca trebuie sa fiu la curent cu hotarariile consililiu local, care sincera sa fiu, nu stiu unde la gasesc ca doar nu ma duc zilnic sa le deschid usa pentru a fi la curent cu ,,noutatile''.
Detin un SRL cu un singur angajat cu 4 h/zi. Pana acum am platit impozit pe venit 3% pe cifra de afaceri. Cu noul cod fiscal, care va fi impozitul pe venit la 1 anjajat part -time vs 2 angajati ( 1 cu 4 h/zi si altul cu 8h /zi)?
E vreo scutire daca persoana cu norma intreaga angajata are varsta de 58 ani?

Multumesc.
Buna ziua,

Detin un apartament un Rm Valcea unde am sediu social pentru un ONG si un SRL - magazin online jucarii fara depozit.
Nu imi deduc cheltuielile cu utilitatile.
Se majoreaza impozitul in cazul acesta sau nu?

Multumesc.
Buna ziua,

In luna octombrie 2007, mai exact pe data de 23 am cumparat un ap.Vanzatorul a adus adeverinta de la asoc de proprietari ca nu are restante fiind la zi pana in luna august, intretinerea pe luna sept si octombrie nefiind calculata.Pe baza acestei adeverinte si pe clauza din contract(eu vanzatoarea ma oblig sa platesc cotele de intretinere din lunile august, septembrie si octombrie).Vanzatoarea nu a platit si eu risc sa fiu data in judecata de asociatia de proprietari pt faptul ca refuz sa platesc intretinerea pe lunile respective.

Astept pareri si opinii!

Multumesc,