avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate andrei.cjr

Activitate andrei.cjr

Am înțeles. Va mulțumesc!
Deci ca să va zic toată povestea, polițistul de la rutiera din oras avea ciuda pentru ca am postat pe net mai demult un fel de abuz al sau si de la asta a plecat și mi-a făcut dosarul ala. Fix asta a si zis atunci ca l-am supărat cu postarea respectiva și o nu uita.
Menționez ca dosarul respectiv a fost făcut la o săptămână după acel accident.
Chiar dacă mi-a dat calitatea de inculpat, se poate clasa, deci?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca nu sunt probe ca a fost savarsita de dvs, dvs avand permisul suspendat, nu exista nici fapta de conducere cu permisul suspendat. Subiectul activ al acestei infractiuni trebuie sa fie o persoana care are permisul suspendat.
Studiati dosarul si vedeti exact ce probe au.

Fapta exista, dar nu sunt probe care sa indice cine a săvârșit-o.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca sunt probe ca fapta exista si a fost savarsita de dvs, o sa raspundeti penal, nu conteaza ca nu ati declarat nimic si ca aveti avocat.

Bună ziua!
Vin cu întrebare care ma cam macină și as avea nevoie de o părere.
Anul trecut având permisul suspendat, am comis un accident fără victime, fără martori, masina nefiind pe numele meu, eu plecand și nefiind găsit la mașină. Dar cu toate asta mi s-a deschis un dosar penal pentru conducere fără permis.
Ieri am dat ultima declarație în care la sfatul avocatului meu, nu am declarat nimic, am apelat la dreptul la tăcere. Și am semnat foaia de inculpat, urmând ca dosarul sa plece mai departe. Care sunt șansele sa primesc o clasare din moment ce nu am declarat nimic pana acum și am și avocat.
O întrebare mai am, ce anume înseamnă "soluționare procedurala"?
Dar se poate sa fiu condamnat fără probe?

Av. Liviu Voinea a scris:

Stabiliti strategia cu avocatul dvs.
Este posibil si sa va fie anulat permisul in cazul unei condamnari.

andrei.cjr a scris:

Avocatul meu a studiat dosarul si a zis ca nu are nimic impotriva mea.
Lucrul de care sunt curios este cat anume dureaza, cat mai stau fara sa conduc?




Avocatul meu a studiat dosarul si a zis ca nu are nimic impotriva mea.
Lucrul de care sunt curios este cat anume dureaza, cat mai stau fara sa conduc?

Av. Liviu Voinea a scris:

Avocat urgent.
Trebuie studiat ce probe sunt la dosar si pregatita o aparare.

Bună ziua!
Anul trecut mi s-a facut un dosar pentru conducere sub influenta alcoolului. Toate bune si frumoase. Anul acesta, prin mai, mi s-a spus ca eate clasat si urmeaza sa imi vina decizia prin posta de la parchet.
Fix cu o săptămână inainte de sosirea plicului, a mai fost un mic incident, soldat cu rasturnarea unui autoturism, care nu era pe numele meu, nu am fost găsit la volan, nu au fost martori care sa ateste ca am fost la volan, dar cu toate astea mi s-a facut un nou dosar abuziv. Menționez ca nu am fost deloc la politie, nu am semnat nimic. Am fost doar cu dovada din 2019 si decizia de clasare la biroul rutier de unde apartin sa ridic permisul și mi s-a zis ca mai am un nou dosar.
In cat timp se poate clasa? Sau cum sa procedez sa urgentez acest lucru.
Vă mulțumesc!
Răspuns la discuția Dosar alcoolemie clasat
Cineva mi-a zis ca exista o cerere pentru comunicarea ordonanței de clasare
Este adevărat lucrul acesta?
Răspuns la discuția Dosar alcoolemie clasat
Asta știu deja...
Dar nu înțeleg de ce ajunge asa de greu
A zis polițistul respectiv ca o sa dureze puțin pana o sa o primesc acasă, dar nu ma așteptam să treacă aproape o luna și sa nu primesc nimic

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Trebuie sa aveti ordonanta de clasare si dovada fara drept de circulatie.

Bună ziua!
Anul trecut, mai exact la data de 20.05.2019, am avut o neînțelegere și mi-a fost reținut permisul cu o alcoolemie de 0.53 în fiola, politia neavând probe dacă am condus sau nu, acestea fiind recoltate la câteva ore după momentul când se bănuia ca am condus.
Anul acesta, am auzit de la polițistul care se ocupa de dosarul meu ca acesta a fost clasat la procuratura încă din martie și ca urmează sa mi se restituie permisul.
Cum pot proceda sa îmi recuperez permisul mai repede?
Nu pot face altceva decât sa aștept?