avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate Botez Marius

Activitate Botez Marius

buna ziua, daca sotia ramane gravida si exista o intrerupere de 5 zile intre contractul de la fostul loc de munca si contractul actualului loc de munca va mai beneficia de indemnizatie de credtere copil?

a fost disponibilizata de la fostul loc de munca, iar dupa ce i s-a terminat preavizul, au mai durat 4-5 zile pana la inceperea lucrului la noul loc de munca. este vreo problema in acest caz pentru a nu beneficia de indemnizatie?
Buna ziua, exista vreo lege prin care se obliga asociatia de locatari sau vecinul de deasupra sa repare sifonul de pardoseala din baie?
Mentionez ca de fiecare data cand vecinul de deasupra face baie mie imi picura in baie si se crapa plafonul. Am incercat sa ii explic despre asta si a zis ca pe el nu il intereseaza ca la el nu curge nimic
Discuție Alocatie copii
Buna ziua,
Daca am 4 copii, sunt divortat, iar in urma divortului copii au fost impartiti, doi la mine si doi la fosta sotie, cum fac sa iau si eu alocatia de stat pt cei doi copii pe care ii am in intretinere.
Mentionez ca alocatia celor 4 copii este incasata de fosta sotie desi doi dintre ei sunt in intretinerea mea
Buna ziua, mama mea, mi-a donat la notar un apartament. As vrea sa ii dau surorii mele o parte din valoarea apartamentului. Exista o hartie notariala unde sa se stipuleze suma si ceea ce reprezinta aceasta suma, ca sa fiu intr-un fel acoperit in cazul in care peste ani de zile sora mea sa ceara dreptul la acest apartament?
As vrea sa ii dau o parte din valoarea apartamentului doar ca nu vreau sa fiu pagubit peste ani de zile.