avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate mariazet45

Activitate mariazet45



gi-jane2 a scris:

vb de fratele din familia biologica sau din familia adoptatoare ?
Daca a fost adoptata cu efecte restranse, nu isi mostenea familia adoptatoare, ci pe cei din familia biologica.



Fratele din familia biologica .
La starea vizita scrie ca a fost adoptata fără drepturi.
Bună ziua. Ce înseamnă adopție fără drepturi ?
Întreb pt o adopție din anul 1935.
Am descoperit ca mama a fost infiata ,în acte (în fapt nu a fost asa ),ea având un frate care nu a avut copiii.
În urma decesului fratelui ei și a sotiiei lui ce drept de moștenire pot avea copii mamei mele.
Discuție Curator ?
O persoana cu handicap gradul unu în sat a expirat cardul de pensie , nefiind transportabil..Ce acte trebuiesc întocmite pentru ca sotoate sa îi ridice cardul.?
Răspuns la discuția Pensie
Stiu un caz .i s a taiat pensia la Bucuresti ,a facut din nou dosar de pensie cu internari si tot ce trebuie si a iesit din nou .
Răspuns la discuția Reducere varsta de pensionare
tudorvaleriu a scris:

1. Pentru un barbat nascut in noiembrie 1957 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani lucrati in conditii speciale (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani.

3. Pentru cei 11 ani lucrati in conditii deosebite (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 6 luni.

4. - Varsta standard redusa de pensionare devine (65/0 - 5/0 - 2/0 = ) 58 de ani.
- Stagiul realizat de cotizare devine (38/0 + 5/0 + 2/6 = ) 44 de ani si 6 luni.

5. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani, in noiembrie 2015.


Cu un stagiu de cotizare de 44 ani si 6 luni poate iesii la pensie anticipat si daca da va acea pensie diminuata ?
Răspuns la discuția Reducere varsta de pensionare
Daca la data de 1 martie 2015 se doreste incheierea contractului de munca de comun acord dupa aceasta data nu ca mai lucra .Poate depune dosarul de pensie in luna noiembrie 2015? Va avea cumva pensie diminuata ?
La ce varsta ar putea iesii la pensie o persoana :Barbat ,nascut in noiembrie 1957 ,stagiu de cotizare 38 de ani ,lucru conditii deosebite 11 ani ,conditii speciale 10 ani Va multumesc .
A existat totusi ce atac RECURS ,l sant citata pe 6 martie .Intrebarea me este urmatoarea ;
La acest moment as vrea sa renunt la judecata si sa predau carnetul cat mai repede .Cum as putea face asta ,auzeam caa e nevoie de hotarare a instantei cu care sa ma prezint sa il predau .Pot face acest lucuru inainte de proces? Daca nu ,macar imediat dupa 6 martie cand ma voi prezenta si voi spune ca renunt la recurs ,pot primi hotararea imediat sau in cateva zile ?
Caile de atac extraordinare unde se fac ? Tot la curtea de apel ?In ce consta ?
Anul trecut am avut un proces pe rol .o amenda de circulatie .considerand ca nu sant vinovata am deschis actiune in tribunal.Actiunea a fost respinsa ca nefondata.Am facut apel .mi s a intamplat la fel ,doar ca acum scrie ca actiunea este definitiva ,Asta insemna ca nu am dreptul la recus ? Ce cai de atac as mai avea ?