avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate cristiancostel

Activitate cristiancostel

Buna ziua . Eu si sotia mea suntem stabiliti in strainatate . De ceva timp am decis de comun acord sa divortam . Problema este ca nu putem niciunu sa ne deplasam in Romania ,si aici unde ne aflam nu dorim sa inaintam divortul deoarece este extrem de complicat mai ales ca avem un copil impreuna. Exzista vreo forma de divort in Romania fara sa ne deplasam ? Este vreun avocat pe aici care ne poate ajuta in privinta asta . Mentionez ca eu si sotia am cazut deacord in toate privintele referitor la copil si alte detali . Multumesc
Discuție mostenire
buna seara . 1 . bunicul are 4 copii. un copil nu a fost declarat la starea civila , si pe certificatul de nastere , in dreputul tatalui are liniuta . al doilea copil , pe certificatul de nastere a fost trecuta cu o porecla a tatalui ei si aceia ia ramas ca nume de familie toata viata . ceilalti doi copii ii poarta numele tatalui .
2. copilul care are liniuta pe certificatul de nastere a decedat , si are 5 copii si un sot in viata .
intrebarea mea este: copilul care a decedat era mostenitoare de drept ?
ce drepturi de mostenire au cei 5 si sotul in viata de pe urma copilului decedat ?
multumes.